Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

WT 2021 dom energooszczędny w praktyce - jak spełnić wymagania?

Budowę domów energooszczędnych wymuszają regulacje prawne, a w zasadzie standard WT 2021. Co określają warunki techniczne? Jak spełnić obowiązujące wymagania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
  • 24.01.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
WT 2021 dom energooszczędny w praktyce - jak spełnić wymagania?

Jakie wymagania muszą spełniać energooszczędne domy?

Przypisy regulują, że wszystkie domy, które są budowane na podstawie pozwolenia uzyskanego w 2021 roku i później muszą być energooszczędne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że muszą one spełniać wymagania określone w normie WT 2021, czyli ich zapotrzebowanie na energię (Ep) nie może być wyższe niż 70 kWh/(m²/rok). Dodatkowo wspomniane warunki techniczne określają również wysokość maksymalnego współczynnika przenikania ciepła, która wynosi 0,2 W/(m²·K) dla ścian zewnętrznych. Norma określa tę wartość również dla podłóg - 0,3 W/(m²·K), okien - 0,9 W/(m²·K) przy zwykłych i 1,1 W/(m²·K) przy połaciowych, dachu - 0,15 W/(m²·K) oraz drzwi zewnętrznych i bram garażowych - 1,3 W/(m²·K).

energooszczedne-rozwiazania-w-budowie-domu

Dom energooszczędny - istotny właściwy wybór projektu

Chcąc wybudować dom energooszczędny należy zacząć od właściwego wyboru projektu, co wynika z faktu, że od zapotrzebowanie na energię oraz straty ciepła uzależnione są od zaprojektowanych rozwiązań. Dlatego też cechą charakterystyczną domów energooszczędnych są zwarte, proste bryły. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór budynku z dwuspadowym dachem, co pozytywnie wpływa nie tylko na koszty budowy, ale także koszty eksploatacji. Istotne jest również wnętrze domu, które powinno zostać zaprojektowane w taki sposób, by pomieszczenia dzienne (np. salon, kuchnia) znajdowały się od południowej strony, co pozwala doświetlić je i dogrzać dzięki energii słonecznej. Szukając rozwiązań energooszczędnych warto kliknąć w link: projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl.

budowa-domu-w-2022

Koszty budowy domu energooszczędnego

Czy budowa domu energooszczędnego jest znacznie droższa od standardowych budynków? Niekoniecznie, ponieważ obecnie wszystkie domy w Polsce muszą być energooszczędne, a co za tym idzie powstawać z odpowiednich materiałów. Ważny jest również fakt, że energooszczędność wynika w dużym stopniu z zaprojektowania odpowiednich rozwiązań oraz dokładnego zdiagnozowania własnych potrzeb. Oczywiście warto również inwestować w systemy, które mają na celu optymalizację zużycia energii, czego przykładem może być wentylacja z rekuperacją. Tego typu inwestycja z pewnością zwróci się w dłuższym okresie oraz zmniejszy bieżące koszty eksploatacji. Więcej na temat optymalizacji kosztów budowy i eksploatacji można przeczytać w artykule: Dom mały i energooszczędny - to się opłaca: czyli optymalizacja kosztów budowy taniego domu ekologicznego.

koszty-budowy-domu-2022

Dlaczego warto postawić dom energooszczędny?

Warto wiedzieć, że budowa domu energooszczędnego jest korzystna nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji, ale również przyjazność dla środowiska. Mniejsze zużycie energii przekłada się bowiem na mniejszą emisję zanieczyszczeń. Warto również podkreślić, że dom energooszczędny to również budynek, którego wielkość została dopasowana do realnych potrzeb. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć koszty eksploatacji, ale ograniczyć również koszty budowy.

W dobie błyskawicznie rosnących cen energii z całą pewnością można stwierdzić, że domy energooszczędne to przyszłość. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań oraz rozwaga przy budowie domu pozwala ograniczyć koszty bez negatywnego wpływu na komfort życia.

Materiał Partnera