ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

"Dawno temu w kinie GWIAZDA" Jerzy Tyburski

start 22.03.2019 18:00
koniec 03.05.2019 20:00

Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na wystawę Jerzego Tyburskiego "Dawno temu w kinie Gwiazda”.  Wernisaż rozpocznie się 22 marca 2019 roku o godzinie 18.00. Wystawa czynna od 23 marca do 3 maja br. 

Od młodzieńczych fascynacji soczystym kolorem i uproszczonych form, poprzez melancholijne martwe natury i pełne wrażliwości obrazy o tematyce religijnej aż do „okresu dojrzałego” czerpiącego inspiracje z poetyki surrealistycznej. Tak w skrócie można opisać twórczość artysty Jerzego Tyburskiego, który wszystkie życiowe lekcje dźwiga dostojnie z pomocą swych dwóch bliskich „Przyjaciółek”: Pamięci i Wyobraźni.

Obrazy Jerzego Tyburskiego powstają w pracowni znajdującej się w jednej z kamienic na poddaszu przy Rynku Wielkim w Zamościu. Artysta niedawno zdradził kilka tajemnic dotyczących jego azylu, tworząc cykl Pracownia moja. Nie ukazał jednak tego pomieszczenia w sensie dosłownym, lecz jako metaforę swej duszy, by wnikliwy obserwator dostrzegł to, co kształtuje jego wyobraźnię oraz jakie zmagania toczy ze swoimi słabościami. 

Jerzy Tyburski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedra Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasikai adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki. Autor wielu wystaw indywidualnych i udział w zbiorowych.

Nagrody i wyróżnienia:
2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”
2004 – nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Autograf”
2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno
2013 – Zamojska Osobowość Roku „Morando” 2012 (nominacja)
2017 – Odznaka Honorowa- „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Podziel się:

Zdjęcia (2)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.