Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zasięg w górach Świętokrzyskich – jak ułatwić sobie dostęp do sieci komórkowej?

Wybierasz się w góry i zastanawiasz się, czy w danym miejscu będzie dostępny sygnał komórkowy? To zasadne rozważanie, ponieważ możliwość wykonania połączenia telefonicznego czy skorzystania z internetu może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu.
  • 16.08.2022 12:12
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zasięg w górach Świętokrzyskich – jak ułatwić sobie dostęp do sieci komórkowej?

Brak zasięgu w górach? To normalne

Zacznijmy od tego, że brak zasięgu w górach jest czymś normalnym. Siła sygnału sieci zależy bowiem od oddalenia danego miejsca od stacji bazowej oraz przeszkód, na jakie napotykają emitowane przez nie fale. Jak nietrudno się domyślać, na płaskich, miejskich obszarach, gdzie stacje bazowe rozlokowane są dość gęsto, da się uzyskać optymalną jakość połączenia. Dużo bardziej skomplikowana jest sytuacja na rzadko zaludnionych, pofałdowanych i zalesionych trenerach górskich, czyli właśnie takich jak w górach świętokrzyskich.

Dlatego choć można i warto podjąć działania zmierzające do poprawy odbioru sygnału w telefonie, nie ma co liczyć na cuda – najważniejsza jest pod tym względem infrastruktura, kluczowe znacznie ma też położenie. Nawet jeśli wybierzesz teoretycznie najlepszą sieć pod względem mocy sygnału, na najwyższych szczytach w Górach Świętokrzyskich połączenie może być niemożliwe niezależnie od tego, czy masz telefon na kartę, czy na abonament.

Mając to na wszystko uwadze, przed wyjściem na wędrówkę warto sprawdzić, czy na trasie, którą zamierzasz pokonać oraz w docelowych lokalizacjach, dostępne będzie połączenie internetowe. Jak to zrobić? Wystarczy wyszukać w internecie jedną z wielu dostępnych za darmo map wskazujących zasięg poszczególnych operatorów w zależności od miejsca i rodzaju sieci. Wystarczy rzut oka, żeby dowiedzieć się, czy w danej lokalizacji można się spodziewać dostępu do połączeń telefonicznych i internetowych. Warto przeprowadzić taką weryfikację także przed podpisaniem umowy na połączenie w mieszkaniu, tak aby wybrać jak najlepszy internet domowy.

Jak poprawić sygnał telefonu w górach

Przejdźmy zatem do sposobów na poprawę odbioru sygnału w telefonie. Nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem pozostaje po prostu przemieszczenie się w inne miejsce. Przejście kilkuset kilometrów może wystarczyć, żeby trafić na sygnał sieci, jednak bywa również tak, że jest on niedostępny przez znacznie dłuższy czas. Metodą, którą warto wypróbować wówczas, gdy potrzebne są szybkie efekty, jest po prostu ponowne uruchomienie telefonu – wyłączenie i włączenie go. Logując się na nowo do sieci, być może urządzenie skorzysta z lepszych ustawień konfiguracyjnych, co przełoży się na solidniejszy odbiór danych sieciowych.

Jeśli to nie pomoże, można spróbować ręcznie wybrać sieć, z którą telefon ma się łączyć. Zdarza się, że zmiana preferowanego standardu, np. z 5G na 3G, pozwala ustabilizować połączenie i zacząć z niego normalnie korzystać. Inną możliwością jest zastosowanie usługi Wi-Fi Calling, jednak ona wymaga połączenia Wi-Fi – nie będzie więc rozwiązaniem na szczycie góry. Nada się natomiast np. w schronisku czy innym obiekcie, w którym działa ogólnodostępne Wi-Fi, za pośrednictwem którego można wykonywać normalne połączenie telefonicznie i używać danych internetowych.

Jeżeli wędrówki górskie są Twoim hobby i praktykujesz je regularnie, rozważ kupno telefonu, który zapewnia optymalny zasięg. Jednym z ważnych czynników jest materiał wykonania obudowy – warto pamiętać, że plastik w mniejszym stopniu tłumi sygnał niż metal. Wiele nowoczesnych smartfonów, z których duża część gwarantuje dobry zasięg, znajdziesz i porównasz  w serwisie komorkomat.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---