Sposoby podejścia do pracy zespołowej

  • 06.11.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Sposoby podejścia do pracy zespołowej
Firmy przeważnie narzucają swoimi standardami sposób podejścia poszczególnych pracowników do kolegów i koleżanek z pracy. Niemniej, bardzo często to od każdego zatrudnionego zależy, jak będzie zachowywał się w zespole. Oto kilka sposób podejścia do pracy zespołowej.

Partnerstwo

Praca w oparciu o warunki partnerskie najczęściej widoczna jest w zespołach z długoletnim doświadczeniem. Leaderzy takich drużyn są niemal na równi z innymi pracownikami i wiedzą, jak ważna jest dyskusja. Partnerstwo bardzo często przedłużane jest również na gruncie prywatnym – podczas spotkań towarzyskich i integracyjnych. Niemniej, zespół zachowuje formalną etykietę i doskonale wie, kiedy i na co może sobie pozwolić. W firmach preferujących takie podejście istnieje ogromny szacunek pracowniczy.

 

Kumplostwo

Praca zespołowa w oparciu o kumplostwo ma miejsce najczęściej w niewielkich i młodych firmach. Pojawia się ona również w przypadku większości prac fizycznych. Niektóre firmy określają taki porządek rzeczy już na etapie ofert o pracy zamieszczanych np. na Pracuj.pl wytłuszczając charakter pracy zespołowej. Praca wykonywana w zespole kumpelskim ma charakter kolektywny, lecz można wyczuć w nim niechęć do szefostwa. W zakładzie pracy tworzy się wówczas paczka znajomych, którzy wykonują swoje obowiązki pod przymusem i ze względu na pozytywne relacje pracownicze. W wolnych chwilach pracownicy uwielbiają spędzać czas ze sobą.

 

Zespół solistów

W niektórych firmach spotykany jest standard pracy oparty o zespół, który tworzą silni soliści. Wówczas każdy z nich wykonuje profesjonalnie swoje obowiązki, jednak po zakończeniu obowiązku pracy, nikt nie wchodzi z nikim w relacje bądź robi to sporadycznie i kurtuazyjnie. Integracja takiej drużyny jest niewielka, jednak nie ma nic wspólnego z jej efektywnością. Niemniej, praca w takich warunkach jest bardzo trudna do wytrzymania, gdyż wizja zespołu jest wtedy bardzo umowna.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: