Świąteczni goście w Muzeum

  • 5.12.2017, 15:36 (aktualizacja 06.12.2017 17:25)
  • Lokalna.TV Ostrowiec Świętokrzyski www.lokalnatelewizja.pl
Świąteczni goście w Muzeum

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim serdecznie zaprasza od 10 grudnia 2017 roku do końca stycznia 2018 roku do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Świąteczni goście – tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe”. Celem wystawy jest przypomnienie i opowieść o zanikających tradycjach ludowych związanych z okresem Bożego Narodzenia. 

HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA
HOTEL ACCADEMIA ZAPRASZA

W tradycji ludowej Wigilia i dzień Bożego Narodzenia były czasem spędzanym w uroczystym nastroju w gronie najbliższej rodziny. Nie składano i nie przyjmowano wówczas wizyt. Dopiero dzień św. Szczepana otwierał okres zabaw, spotkań i przyjęć. W tym dniu zaczynano odwiedziny, a w domach pojawiali się pierwsi świąteczni goście – m. in. kolędnicy z szopką. 
W dawnych latach, jak nakazywał zwyczaj, grupy przebierańców z gwiazdą, szopką, turoniem czy postacią króla Heroda, wędrowały od domu do domu z życzeniami świątecznymi i noworocznymi na ustach, odgrywając przy tym Jasełka. Na wystawie będzie można obejrzeć przenośną szopkę kukiełkową z 1917 roku, stacjonarne szopki ludowe, jak również takie, które przynajmniej formą, postaciami jakie tam występują nawiązują bezpośrednio do tych tradycyjnych szopek. Są również pokazane rekwizyty kolędnicze jak np. głowy turoni, gwiazda kolędnicza, maski obrzędowe, hałaśniki kolędnicze. Ekspozycję wzbogacają obrazy przedstawiające grupę kolędniczą, płaskorzeźby i rzeźby drewniane. Wystawa prezentuje część kolekcji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Lokalna.TV Ostrowiec Świętokrzyski www.lokalnatelewizja.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe