Gorce. Góry warte odkrycia

  • 24.01.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Gorce. Góry warte odkrycia
Ciemne wąwozy i jasne, otwarte górskie grzbiety, z których widok zapiera dech w piersiach. Dla ludzi, którzy nie lubią nazbyt utartych szlaków. Którzy kochają albo chcą pokochać góry na nowo. A przy okazji poczuć klimat Miasta Dzieci Świata. Pojeździć na nartach w okolicy Poręby Wielkiej i w Koninkach. Gorce nie są modne. Chociażby dlatego, pod wieloma względami warte są odkrycia.

Ojciec Turbacz

Gorce to kraina, która inspirowała m. in. Leopolda Staffa i Władysława Orkana. Ten ostatni pisał w swej powieści z 1903 roku: „Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską, a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami. A wyżej jeszcze nosi głowę ojciec ich rodu, zasępiony Turbacz”.

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców. Liczący 1310 metrów n.p.m. znacznie ustępuje wysokościom Kasprowego Wierchu i Giewontu (kolejno: 1 987 m.n.p.m. i 1895 m. n.p.m.). Ale zachwyca i owiany jest tajemnicą licznych legend. Jego nazwa wywodzi się od wołoskiego turbat, czyli szalony, wściekły, co najprawdopodobniej miało związek nie tyle z samym szczytem co potokiem. Podczas pobytu w Gorcach koniecznie trzeba przemaszerować po grzbiecie Turbacza, na którym rozciąga się Hala Długa ze swymi trzema polanami. A z samego szczytu – podziwiać najbardziej niezwykłą panoramę Tatr. Rozpoznać Gerlach, Rysy, Świnicę.

Podczas wędrówki – warto przystanąć zarówno przy Szałasowym Ołtarzu jak i Diabelskim Kamieniu. Szałasowy ołtarz to replika ołtarza, przy którym w roku 1953 mszę odprawiał Karol Wojtyła. Diabelski Kamień z kolei podobno skrywa skarby, których strzegą same diabły. Jest tu również górskie schronisko PTTK im. W. Orkana. Doskonałą bazę wypadową w Gorce stanowi działający w Koninkach hotel Górski Raj (gorskiraj.com). To odpowiednie miejsce i na weekendowy wypad w góry, i na rodzinne wczasy z małymi dziećmi.

Zaciszna świątynia przyrody

„Zaciszną świątynią przyrody” nazwał Gorce na początku ubiegłego stulecia Kazimierz Sosnowski. To on, w 1912 roku opracował pierwszy krajoznawczy opis pasma. Wskazywał on na obfitość polan i hal oraz „powódź borów”. Gorce i Gorczański Park Narodowy to nie tylko szczyty, ale prawdziwe królestwo natury.

Góry

Prócz Turbacza wznosi się tu również szczyt Suchora (nazwa również pochodzi z wołoskiego i oznacza górę z obumarłym lasem). Znajduje się tu położone najwyżej w całej Polsce obserwatorium astronomiczne. Warto również wspiąć się na Tobołów. Oba wzniesienia mają po ok. 1000 m. n.p.m. 

Jeśli chodzi o przyrodę, w Gorcach przeważają świerki i jodły – rzadziej lecz spotkać można również modrzewie, wiązy, jesiony, wiązy i jawory. Do charakterystycznych roślin należą: fioletowy bodziszek leśny, czosnek niedźwiedzi, czerwone borówki oraz liczne rodzaje paproci i mchów. Tutejsze lasy i polany  cenią sobie rozmaite gatunki zwierząt – dziki, jelenie, wydry, borsuki i gronostaje. Ale można też spotkać niedźwiedzia, koszatkę leśną, rysia lub wilka i liczne gatunki nietoperzy. Królestwem ptaków władają tu: głuszce, cietrzewie, dzięcioły, puchacze i orły. A na polanach aż roi się od motyli.

Nie tylko wędrówki

Przygoda w Gorcach nie kończy się na turystyce pieszej. Panują tu znakomite warunki do jazdy rowerem oraz konno. Będąc w Gorcach warto zajrzeć do Rabki, która nazywana jest Miastem Dzieci Świata. Otrzymała ten tytuł na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w 1996 roku. Stało się tak za sprawą dobroczynnego mikroklimatu, który już w XIX wieku uczynił z Rabki znane uzdrowisko dziecięce. Prócz Rabki na uwagę zasługuje Nowy Targ, największe miasto na całym Podhalu.

W okolicach Poręby Wielkiej oraz w miejscowości Koninki z pewnością świetnie poczują się wielbiciele nart. Czekają tu na nich zarówno zjazdowe jak i biegowe trasy narciarskie. W samych Koninkach można korzystać z czterech tras zjazdowych, funkcjonuje wyciąg krzesełkowy i talerzykowy a rozbudowana baza hotelowa zapewnia wygodne noclegi. Oczywiście nie są to trasy porównywalne z alpejskimi, ale za to wspaniale nadające się do uprawiania narciarstwa przez całe rodziny, zwłaszcza te z małymi dziećmi.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: