ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

5 zalet kredytu konsolidacyjnego

  • 24.04.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
5 zalet kredytu konsolidacyjnego
Kredyty konsolidacyjne zagościły w stałej ofercie banków ale i firm pożyczkowych. Konsolidacją nazywamy połączenie istniejących zobowiązań w jedno. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego „wykupuje” wszelkie dotychczasowe, wskazane przez klienta zobowiązania, w tym pożyczki, kredyty, zadłużenia kart kredytowych czy zakupy ratalne w jeden kredyt, udzielany na dłuższy okres, z niższą miesięczną ratą.

Nowe zobowiązanie, dłuższy okres spłaty powoduje naliczenie często prowizji z tego tytułu, ale niskie stopy procentowe i tak zachęcają do skorzystania  z takiej oferty i regulowania w wygodny sposób tylko jednej raty zamiast kilku. Prowizja zależna jest od banku udzielającego kredytu. Większość z nich bierze tez pod uwagę dotychczasową historie kredytowa wnioskującego o kredyt tego typu, zdolność kredytową i czas, na jaki udzielany ma być kredyt. Konsolidacja to możliwość wyboru między ratami stałymi, a malejącymi czy tez dodatkowe usługi, głównie związane ze skorzystaniem z innej oferty banku czy też dodatkowa gotówka dla klienta, na dowolny cel.

Mnogość ofert kredytowych może nieco zawrócić w głowie potrzebującego stabilizacji kredytobiorcy. Dlatego  pomocą w wyborze konkretnej, atrakcyjnej oferty może być sprawdzony ranking kredytów konsolidacyjnych. Nie będzie to idealne odzwierciedlenie konkretnej dla danego klienta propozycji bank czy firmy pożyczkowej, ale bardzo zbliżona propozycja.

Oczywiście kredyt konsolidacyjny ma swoich wielbicieli, ale i przeciwników. Jakie są zalety takiego kredytu? Przede wszystkim zaletą jest obniżenie miesięcznej raty. Płacenie istniejących zobowiązań i spłata dzięki konsolidacji wszelkich rat kredytowych, za samochód, sprzęt RTV czy AGD, kart kredytowych i wielu innych pożyczek gotówkowych pozwoli pozostawić tylko ratę w niższej niż płacone poprzednie wysokości i wybranie takiego terminu płatności, by nie było problemu z regularną spłatą na czas.

Drugą zaletą jest możliwość zapanowania nad domowymi wydatkami. Nawet jeśli nie mamy problemów finansowych pilnowanie terminów, często różnych, związanych ze spłata wielu zobowiązań może namieszać i nie pozwala na sumienne spłaty. Jedna rata to mniejsza uciążliwość i przez to mniej stresu.

Dodatkowo tylko jedna rata do spłaty w miesiącu umożliwia automatyzację spłaty wierzytelności, co znowu pozytywnie wpływa na stan umysłu i finansów w gospodarstwie domowym kredytobiorcy. Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wyszukania atrakcyjnej oferty kredytowe, bo dzięki rosnącej konkurencji w sektorze bankowym i parabanków każdy w trosce o zwiększenie zainteresowania konkretną ofertą może zaproponować korzystne warunki kredytowania, w tym choćby zniesienie opłat i prowizji za udzielenie kredytu konsolidacyjnego albo atrakcyjne bonusy, z których kredytobiorca będzie mógł skorzystać.

Największy plus to jednak możliwość uniknięcia popadania w tzw. spiralę zadłużenia i uniknięcie kosztów związanych z windykacją przeterminowanych należności, o których albo zapomnieliśmy, albo nie stać nas było na ich regulowanie. Banki zwykle niezbyt długo czekają na dobrą wolę kredytobiorcy, który ma kłopoty ze spłata zobowiązań. Połącz kredyty odpowiednio wcześniej, by uniknąć dodatkowych opłat, wysokich karnych odsetek i problemów.

Oczywiście kredyt konsolidacyjny ma i wady. Do największej warto zaliczyć koszt – jako nowy produkt finansowy generowane są koszty, a nawet niskie oprocentowanie kredytu w rezultacie wydłużenia okresu spłaty może wynieść więcej, niż w przypadku spłaty terminowej istniejących kilku kredytów. Niemniej osoby korzystają z tego rozwiązania, przedkładając zalety konsolidacji i możliwość zapanowania nad kredytami w wygodny sposób.

Grupa Tipmedia
Podziel się: