ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Taksówka czy przewóz osób – jak je odróżnić i nie przepłacić za dojazd?

  • 11.02.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Taksówka czy przewóz osób – jak je odróżnić i nie przepłacić za dojazd?
Samochody stojące na postojach taksówkarskich to nie tylko taksówki. Zdarza się, że znajdują się pośród nich samochody kierowców świadczących przewóz osób. Jeśli nieopatrznie wsiądziemy do takiego pojazdu, możemy narazić się na bardzo wysoki rachunek!

Co jakiś czas w lokalnych wiadomościach w całej Polsce można znaleźć informacje o poszkodowanych pasażerach osób świadczących usługi przewozowe. Najczęściej problemy te dotyczą dużych miast, na przykład Warszawy czy Krakowa, ale zdarzają się również w mniejszych miejscowościach.

 

Aby nie narazić się na niebezpieczeństwo, warto wiedzieć, w jaki sposób odróżnić prawdziwą taksówkę od tej fałszywej, czyli świadczącej usługi przewozu osób bez odpowiednich uprawnień. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Taksówka zgodnie z literą prawa

Zgodnie z przepisami prawa, a dokładnie art. 2 pkt 43 ustawy z dnia 20. 06. 1997 roku Prawo o ruchu drogowym taksówka (osobowa) jest pojazdem samochodowych, który jest odpowiednio wyposażony i oznaczony i służy do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9, łącznie z kierowcą, oraz ich bagażu podręcznego, za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

 

Przepisy wskazują też, że każda taksówka powinna posiadać taksometr fiskalny z ważnym dowodem legalizacji, a także kogut z napisem „taxi”, który umieszczony jest na dachu pojazdu. Oprócz tego, lokalne rady gminy czy miasta mogą ustalić, jakie oznakowanie mają posiadać taksówki. Mają one również prawo do ustalania maksymalnych cen urzędowych za przejazdy taksówkami, dlatego nie mogą być one wtedy wyższe niż te wskazane w uchwale.

 

Najczęściej stosowane oznakowanie taksówek zgodnie z lokalnymi ustaleniami:

  • taksówka powinna posiadać numer boczny
  • na boku pojazdu powinny znaleźć się także oznaczania miasta, w którym taksówka działa, na przykład herb miasta
  • na tylnej szybie bocznej od strony pasażera powinien znaleźć się cennik usług
  • kierowca powinien posiadać swój identyfikator z imieniem oraz nazwiskiem oraz numerem licencji

 

Wobec tego wtedy, gdy chcemy skorzystać z usług taksówkarskich bez ryzyka, powinniśmy pamiętać o tym, jak powinna być oznaczona prawdziwa taksówka. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że natrafimy na osobę świadczącą przewóz osób, a ta nie podlega już lokalnym ustaleniom i może dowolnie oznakowywać swój pojazd i nie musi dostosowywać się do cen wyznaczonych przez rady gminy czy miasta.

 

Jak unikać fałszywych taksówek?

Aby nie narazić się na kosztowny kurs fałszywą taksówką, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że prawdziwe taksówki powinny mieć odpowiednie oznakowanie, które zostało przedstawione powyżej. Jeśli pojazd nie posiada właściwego oznakowania, wtedy lepiej do niego nie wsiadać.

 

Na fałszywe taksówki najbardziej narażone są osoby chcące skorzystać z taxi z postoju, na przykład w centrach miast, przy dworcach, lotniskach, szpitalach. To właśnie tam parkują osoby oferujące usługi przewozu. Na niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim osoby takie jak turyści, zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, osoby w stanie odurzenia alkoholowego, osoby roztargnione. Dla pewności najlepiej skorzystać z usług taxi przez telefon i zamówić dojazd na miejsce, ale jeśli liczy się czas, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą, legalnie działającą taksówką.

 

Zatem najlepiej korzystać z usług sprawdzonych, legalnie działających i mających pozytywne opinie korporacji taksówkarskich. Na przykład w Kielcach taką korporacją jest Taxi Alfa Kielce posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży. Obecnie korporacja udostępnia swoim pasażerom także specjalną aplikację mobilną, która pozwala na zamawianie kursów przez smartfona i dokonywanie płatności bezgotówkowych kartą.

Grupa Tipmedia
Podziel się: