ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Impregnacja obuwia skórzanego - dlaczego warto?

  • 13.04.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Impregnacja obuwia skórzanego - dlaczego warto?
Nie każdy but nadaje się do pracy w ekstremalnych warunkach. Buty skórzane nawet w codziennym użyciu wymagają solidnej impregnacji – zmienne warunki pogodowe oraz wielogodzinna eksploatacja sprawiają, że but szybko traci swoje właściwości.

W dzisiejszych czasach ceny obuwia pozwalają na częstą wymianę i wyrzucanie starych par. Jednak takie działanie jest sprzeczne z ideą zrównoważonego gospodarowania środowiskiem. Powinniśmy dbać o każdy posiadany przez nas przedmiot i wyrzucać go tylko wówczas, gdy całkowicie traci swoją funkcję.

Przed impregnacją obuwia dobrze wyczyść jego powierzchnię

To porada, która wydaje się tak oczywista, że nie warto o niej wspominać. Bywa jednak, że w pośpiechu chcemy zabezpieczyć but przed nagłą zmianą pogody. Nałożenie impregnatu do obuwia bez uprzedniego czyszczenia jest nieefektywne, a czasami nawet szkodliwe dla buta. Po pierwsze, brud tworzy skorupę, która jest barierą pomiędzy środkiem impregnującym obuwie, a skórą. Impregnaty do butów często działają nie tylko na powierzchni, ale także wnikają w strukturę skóry i dodatkowo ją wzmacniają.

Najlepszą metodą oczyszczania skórzanego obuwia, jest potraktowanie go wilgotną ściereczką. Pranie ręczne, lub co gorsza mechaniczne, z użyciem silnych detergentów jest niszczące dla naszych butów. Środki do czyszczenia można zakupić wraz z impregnatami w sklepach wysyłkowych lub salonach obuwniczych. Wyczyszczone buty powinny naturalnie wyschnąć. Dopiero tak przygotowana para obuwia może zostać pokryta impregnatem.

obuwie-2831-tarrago-czyszczenie-sport-butow-all-kolor.jpg

Środek Tarrago Sport Cleaner - idealny do czyszczenia obuwia sportowego (różnych kolorów)

 

obuwie-970-tarrago-impregnat-do-skor.jpg

Impregnat do obuwia skórzanego - Nano protector high tech Tarrago. Super stosunek jakości do ceny

 

obuwie-zestaw-do-czysz-ochr-zamszu-nubuku.jpg

Kompletny zestaw do impregnacji i ochrony obuwia z zamszu i nubuku

 

Wszystkie powyższe produkty do pielęgnacji i impregnacji obuwia znajdziesz na sklepie Gentle-man.pl/118-pielegnacja-i-impregnacja-butow-skorzanych

Dlaczego warto stosować impregnat do butów

Impregnacja obuwia, które użytkowane jest w trudnych warunkach, to kwestia priorytetowa. Po pierwsze but pokryty odpowiednim środkiem impregnującym zyskuje miękkość i elastyczność – skóra wolniej się wyrabia, widać na niej mniej pęknięć i zagnieceń. Związki tłuszczowe, które są zawarte w impregnatach do butów, wnikają wewnątrz skóry. Są one hydrofobowe, co oznacza, że nie przepuszczają wilgoci i but nie przesiąka.

W okresach zimowych buty są szczególnie narażone na szkodliwe substancje. Mowa tutaj o solach, którymi posypywane są chodniki i jezdnie. Te związki mogą odkładać się na obuwiu i go wysuszać, przez co but traci swoje parametry mechaniczne, szybciej się psuje i gorzej wygląda. Powłoka impregnatu do butów sprawi, że osad z soli nie przywiera, można go więc łatwo usunąć i nie pochłania on naturalnej wilgoci skóry.

Co więcej – wiele impregnatów do butów ma zdolność do konserwowania zdobień oraz elementów łączeniowych – szwów. Warstwa tłuszczowa zakleja wolne przestrzenie i uszczelnia je, dzięki czemu nie gromadzi się tam wilgoć i elementy te nie czernieją ani nie śniedzieją (jeśli mowa o metalowych zdobieniach). Warstwa lipidowa jest też naturalną powłoką antykorozyjną dla sprzączek i szlufek.

Warto impregnować obuwie o każdej porze roku. Należy jednak używać środków do pielęgnacji butów dostosowanych do odpowiedniego materiału, koloru i faktury. Nieodpowiednia impregnacja może mieć odmienne skutki – jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni, zawsze warto nanieść impregnat do butów w jakieś mniej widoczne miejsce i odczekać, po czym zweryfikować, czy nie odbarwia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: