ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Praca w Niemczech – na jak długo warto wyjechać do pierwszej pracy

  • 27.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Praca w Niemczech – na jak długo warto wyjechać do pierwszej pracy
Niemcy mogą pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w Europie. Zachodni kraj jest potęgą gospodarczą, a jego rynek pracy okazuje się bardzo chłonny, również w przypadku osób z Polski. Na jak długo warto wyjechać do pierwszej pracy w Niemczech?

Emigracja wahadłowa, czyli wyjazdy w ramach kontraktów

Każdy, kto w sposób regularny wykonuje obowiązki zawodowe Niemczech przez kilka tygodni lub miesięcy i wraca do rodzinnego kraju, jest emigrantem wahadłowym. Emigracja wahadłowa to taki system pracy, w którym wyjeżdżamy do innego państwa i tam pozostajemy zatrudnieni, lecz wydajemy wynagrodzenie w miejscu stałego zamieszkania. Pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech może być wstępem do tego sposobu zarabiania na życie albo jednorazowym zleceniem zrealizowanym, by zdobyć środki na swoje wydatki. To także świetna okazja do gromadzenia doświadczenia i rozwijania umiejętności językowych, dlatego zagraniczne wyjazdy poleca się na przykład studentom, którym zależy na korzyściach finansowych i rozbudowywaniu swojego CV.

 

Jaki system pracy przyjąć?

W branżach takich jak opieka nad osobami starszymi długość wyjazdu do pracy w Niemczech decyduje o wysokości naszych wynagrodzeń. Więcej można zarobić decydując się na dwu- lub trzymiesięczne zlecenia. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, by dużo zarobić, a względy ekonomiczne okazują się kluczowe przy podjęciu decyzji, warto wyjeżdżać do Niemiec właśnie w tym trybie. Jeśli jednak mamy na uwadze głównie swój komfort, a perspektywa dłuższego wyjazdu wydaje się dla nas przytłaczająca, lepiej wybierać krótsze, 6-tygodniowe zlecenia. Podjęcie pierwszej pracy w Niemczech dla wielu osób może okazać się trudnym zadaniem. Opuszczenie rodzinnego domu i odnalezienie się w nowych realiach nie jest proste. Jeżeli towarzyszą nam obawy związane z wyjazdem, lepiej na początek wybierać krótsze kontrakty, które pozwolą oswoić się z niecodzienną sytuacją i zdobyć pewność siebie.

 

Pierwsza praca w Niemczech – dlaczego nie warto wyjeżdżać na zbyt długo?

Tęsknota za domem i chęć spędzenia dnia we własnym rytmie, zmęczenie i przebywanie w obcym kraju to czynniki, które należy wziąć pod uwagę, gdy podejmujemy decyzję o tym, jak długo powinien trwać pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech. Nie należy bagatelizować swojego samopoczucia ani zdrowia. Przebywając poza rodzimym krajem powinniśmy zadbać o swoje poczucie bezpieczeństwa. W tym celu warto nawiązywać współpracę wyłącznie z renomowanymi pracodawcami i zaufanymi, rzetelnymi agencjami zatrudnienia.

 

Praca sezonowa w Niemczech – na ile można wyjechać?

Pełnoletni Polacy mogą legalnie wykonywać prace sezonowe na terenie Niemiec wyłącznie do czterech miesięcy. Jeżeli taki wyjazd trwa dłużej, należy zgłosić swój odpowiedniemu urzędowi ds. cudzoziemców.

Zastanawiając się nad tym, na jak długo warto wyjechać do pierwszej pracy, warto wziąć pod uwagę swoją motywację. Jeżeli decydujące okazują się względy finansowe, najlepsze będą zlecenia dwu- i trzy- miesięczne. Aby jednak móc przyzwyczaić się do nowej sytuacji i w razie czego nie przebywać zbyt długo poza rodzinnym domem, np. gdy mamy w Polsce zobowiązania takie jak rozpoczynający się rok akademicki albo małe dzieci wymagające naszej opieki, warto wyjeżdżać na krótszy czas, np. na 6 tygodni.

Grupa Tipmedia
Podziel się: