ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Jak skutecznie usunąć klej budowlany

  • 23.11.2018, 15:00
  • Materiał Partnera
Jak skutecznie usunąć klej budowlany
W budownictwie wykorzystuje się silne i długotrwałe kleje. Dlatego trudno je usunąć z miejsc, w których niekoniecznie chcielibyśmy, by się znajdowały. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na usunięcie tego typu zabrudzeń.

Klej na podłodze

Kleje przeznaczone do montażu płytek czy paneli podłogowych są bardzo trwałe i odporne na wodę oraz wszelkie grzyby i pleśń. Dlatego też nadmiar kleju bywa tak trudny do usunięcia, szczególnie gdy nie pozbędziemy się go od razu. Dobrym sposobem na pozbycie się kleju wypływającego spod płytek czy paneli jest użycie słomki. Należy przyłożyć ją w miejscach łączeń i nabrać do środka nadmiar kleju. Możemy go wówczas wykorzystać ponownie na dalszym etapie prac. Inną metodą jest zakup specjalnych ściereczek, które szybko oczyszczą zabrudzone miejsca. W przypadku zaschniętego kleju nasze próby powinny być mało inwazyjne, by nie narazić na uszkodzenie płytek czy paneli. Czyszczenie możemy rozpocząć od rozpuszczenia brudu za pomocą spirytusu salicylowego lub roztworu acetonu. Jeśli to nic nie pomoże, spróbujmy rozwiązać problem za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub środków chemicznych dedykowanych panelom i płytkom. Musimy być jednak bardzo ostrożni, gdyż uszkodzenie podłogi może nastąpić bardzo szybko.

Klej na ścianach

Ten rodzaj zabrudzenia najczęściej spotykamy podczas tapetowania ścian. Szczególnie istotne jest to wówczas, gdy zrywamy je, a ściany chcemy pomalować na jasny kolor. Musimy wówczas całkowicie pozbyć się zalegającego kleju. W tym celu przygotujmy sobie ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń. Ścianę najlepiej szorować gąbką lub drucianą myjką. W ekstremalnie trudnych sytuacjach możemy usuwać klej za pomocą szpachelki. Pamiętajmy o tym, by przez cały proces czyszczenia używać ciepłej wody.

Klej budowlany na ubraniach

Jeśli niechcący pobrudzimy siebie lub ubrania, możemy spróbować oczyścić je za pomocą silnych środków chemicznych. W przypadku skóry zadbajmy o preparaty testowane dermatologicznie i całkowicie dla niej bezpieczne. W kwestii ubrań natomiast istnieje kilka sposobów, które pozwalają na jego skuteczne usunięcie. Sprawdź pod tym linkiem, jakimi właściwościami odznaczają się kleje budowlane. Ich zróżnicowanie sprawia, że na każdy działa inna metoda. Jeśli plama pochodzi z kleju celulozowego, powinniśmy spłukać go zimną wodą i namoczyć. Następnie plamę czyścimy roztworem salmiaku. Spirytus metylowy powinien natomiast poradzić sobie z klejem poliwinylowym. Klej budowlany neoprenowy usuniemy za pomocą zmywacza do paznokci lub octanu amylu. Jeśli to nie pomożemy, możemy spróbować jeszcze oddać ubrania do pralni chemicznej.

Materiał Partnera
Podziel się: