ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Technologia CNC – wady i zalety

  • 19.10.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Technologia CNC – wady i zalety
Zastosowanie technologii CNC w przemyśle produkcyjnym rośnie. Dynamiczny rozwój uwarunkowany jest wieloma zaletami jakie niesie ze sobą w pełni zautomatyzowany proces produkcyjny.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zalety tego rodzaju linii produkcyjnej z uwzględnieniem mankamentów, których choć niewiele – to potrafią uprzykrzyć funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Zapraszamy do lektury!

Zalety urządzeń w technologii CNC

Najważniejszą zaletą urządzeń działających na bazie cyfrowej technologii CNC jest precyzja, która idzie w parze z powtarzalnością. Odpowiednie zaprogramowanie urządzenia pozwala tworzyć produkty o skomplikowanych kształtach w sposób dokładny - z zachowaniem nawet najdrobniejszych detali, co jest niemożliwe do uzyskania metodami konwencjonalnymi, a więc ręcznymi. W konsekwencji szczegółowa dokładność dotyczy nie tylko produkcji, ale także pozycjonowania. Dane zawarte w projekcie mogą być zapisane, co umożliwia produkcję seryjną o zasięgu masowym.

Wbrew pozorom obsługa urządzeń sterowanych numerycznie i w pełni zautomatyzowanych jest stosunkowo prosta. Oczywiście nie obejdzie się bez podstawowych szkoleń, ale nie zajmują one dużo czasu i dotyczą przede wszystkim zagadnień stricte praktycznych. Nowoczesne urządzenia z wbudowanym panelem sterującym gwarantują intuicyjną obsługę, zaś dodatkowe wyposażenie w system monitorujący oraz serię zabezpieczeń sprawia, że proces produkcyjny pozostaje niezmienny i w najwyższej jakości. Im większa wiedza praktyczna oraz teoretyczna razem ze znajomością zaawansowanych funkcji tym lepsze efekty finalne. Bezpłatny kurs z podstaw CNC dla operatorów znajduje się pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

Oszczędzaj na czasie i kosztach

Time is Money – jak mawiał klasyk. Zdanie to dotyczy również zastosowania technologii CNC w procesie produkcyjnym, bowiem korzystanie z nowoczesnych urządzeń daje operatorowi możliwość wprowadzenia zmian oraz ulepszeń z minimalnym opóźnieniem bez strat finansowych. W konsekwencji zmniejsza się ilość odpadów, a poprawie ulega planowanie produkcji. Tego typu linie produkcyjne tworzą większą ilość produktów w krótszym czasie, a więc funkcjonują bardziej skutecznie i wydajnie. Efekt? Oszczędzamy nie tylko na cennym czasie, ale także minimalizujemy koszta produkcyjne.

Czy technologia CNC posiada wady?

Owszem. Jedną z wad z którą usiłują sobie poradzić zwłaszcza małe oraz średnie zakłady produkcyjne są spore koszta. Zaliczamy do nich nie tylko ceny samych urządzeń, ale także kwoty przeznaczone na ich serwisowanie. Mało tego – zakup poszczególnych elementów (również części zamiennych) wymaga obszernego objaśnienia. Dla wielu wadą jest także czynnik ludzki, a więc współpraca na linii operator – urządzenie CNC. Wielu operatorów nie posiada wystarczających kwalifikacji przez co mogą występować seryjne błędy w masowej produkcji – nie trzeba dodawać, że są one niezwykle kosztowne. Mimo niewielu zalet inwestycja w technologię CNC i zautomatyzowanie procesów produkcyjnych jest korzystna.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria CNC oferujący części do maszyn CNC takie jak przekładnie planetarne: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/39-przekladnie-planetarne

Grupa Tipmedia
Podziel się: