ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Obrabiarki CNC – przeszłość i teraźniejszość

  • 21.09.2018, 08:00
Obrabiarki CNC – przeszłość i teraźniejszość
Narzędzia CNC odgrywają obecnie kluczową rolę w rozwoju zarówno średnich, jak i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Współczesny pęd technologiczny sprawia, że zakłady chcą produkować szybciej, więcej i taniej – te walory przyświecają właśnie innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym na których oparto działanie maszyn CNC – zwłaszcza obrabiarek.

W efekcie zauważalna jest coraz większa konkurencja, która działa korzystnie na rynek oraz klienta. O tym jak ważną rolę odgrywają obrabiarki CNC obecnie świadczy ich rozwój na przestrzeni lat oraz inspirująca historia.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż pierwsze – prymitywne obrabiarki były stosowane już wieki temu. Wówczas poprzez specjalnie wyodrębniony pedał wprawiano w ruch obrotowy odpowiedni kawałek drewna do którego przymocowane było stosowne narzędzie takie jak nóż, czy dłuto. Na skutek tego działania element skrawany nabierał określonego kształtu i wykorzystywano go najczęściej w roli elementu meblowego.

 

Replika maszyny parowej z okresu rewolucji przemysłowej. Źródło: Wikimedia

Sytuacja uległa zmianie w dobie średniowiecza, bowiem wówczas do napędzania obrabiarek zaczęto używać sił natury, zaś motorem napędowym najczęściej była woda wprawiająca skomplikowane jak na owe czasy mechanizmy. Można rzec, że po średniowieczu temat obrabiarek ucichł, a dopiero wiek XX przyniósł nam swoistą rewolucję mającą związek z zaawansowaniem technologicznym. Rozwój informatyki oraz automatyki poskutkował zrealizowaniem programu CNC, czyli obrabiarek sterowanych komputerowo poprzez zastosowanie dedykowanego oprogramowania.

Współcześnie wyróżniamy dwa rodzaje tego typu maszyn :

- sterowane numerycznie – automatyzacja obrabiarki poprzez numeryczny układ sterowania

- sterowane komputerowe – wykorzystanie odpowiedniego programu komputerowego

Warto dodać, iż maszyny CNC napędza odpowiedni system wyposażony w tzw. mikrokomputer. Dzięki wykorzystaniu programu sterującego może on w sposób nader precyzyjny tworzyć tor poruszania po określonym układzie współrzędnym.

 

Współczesna maszyna CNC. Źródło: Wikimedia

Co nas czeka jutro?

Współczesny – wysoce dynamiczny rozwój technologii informatycznych walnie przyczynia się do rozwoju CNC. Eksperci zwracają uwagę na trzy podstawowe aspekty tegoż rozwoju.

Oto one :

- cyfrowe układy sterowania

- maszyny CNC

- oprogramowanie dedykowane

Pomimo faktu, iż współczesne maszyny typu CNC mają niezwykle silną pozycją w procesie produkcyjnym, to nie oznacza, że nie będziemy mieć możliwości ich niezastąpienia.

Części do maszyn CNC takie jak silniki krokowe, serwonapędy, sterowniki cnc bądź sprzęgła znajda Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/mechanika-sprzegla-c-196_189.html

Podziel się: