Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zgoda współmałżonka na kredyt - czy i kiedy jest wymagana?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego jest jedną z najczęstszych w przypadku chęci odnowienia mieszkania i wykonania małego lub większego remontu, potrzeby wyjazdu na wakacje lub dokonania większego zakupu. Co w przypadku, kiedy jesteś w formalnym związku małżeńskim i chcesz podjąć decyzję o podpisaniu umowy kredytowej w pełni samodzielnie? Czy zgoda na kredyt może być udzielona bez zgody współmałżonka? Zaciągnięcie kredytu gotówkowego - kredyt bez zgody współmałżonka Kredyt hipoteczny - zobowiązania finansowe w przypadku zawarcia małżeństwa Kredyt gotówkowy w przypadku zawarcia małżeństwa - zgoda na kredyt
  • 21.01.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zgoda współmałżonka na kredyt - czy i kiedy jest wymagana?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego - kredyt bez zgody współmałżonka

Wzięcie kredytu to zawsze poważna decyzja, która wiąże się z późniejszą koniecznością spłaty co może znacznie przełożyć się na budżet domowy. O ile jesteś singlem lub pozostajesz w związku nieformalnym nie ma mowy o wspólnocie majątkowej, a co za tym idzie koniecznością tłumaczenia się partnerowi z podejmowanych decyzji finansowych. Wspólność majątkowa w praktyce oznacza współdzielenie wszelkich finansów i dóbr pozyskanych podczas trwania związku małżeńskiego z mężem lub żoną, w tym długów i konieczności spłaty rat wynikających z podpisanych umów.

Według obowiązujących przepisów w przypadku kredytów gotówkowych banki nie mają obowiązku egzekwować pisemnej bądź ustnej zgody małżonka na udzielenie pożyczki drugiej stronie. Co prawda, niektóre placówki praktykują takie działania w przypadkach, gdy małżeństwo ma wspólność majątkową. Ze względu na dowolność działania każdej ze stron, bez problemu możesz wziąć kredyt. Pamiętaj jednak, że w jakimkolwiek przypadku ewentualne zobowiązania będą dzielone po równo na ciebie oraz małżonka. Więcej na temat kredyt bez zgody współmałżonka - https://ekredyt24.com.pl/ znajdziesz pod wskazanym linkiem.

 

Kredyt hipoteczny - zobowiązania finansowe w przypadku zawarcia małżeństwa

Inaczej sprawa wygląda w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu pod hipotekę lub wybierając jako zastaw samochód należący do wspólnoty majątkowej. Kredyty hipoteczne udzielane jednemu z małżonków wymagają złożenia zgody drugiej strony. W takiej sytuacji wzięcie kredytu mimo wystarczającej zdolności kredytowej będzie wymagać zgody małżonka. Ze względu na to, że wspólnota majątkowa obejmująca nieruchomość, która w razie nieprzewidzianych zdarzeń zastąpi spłatę kredytu należy do obojga osób pozostających w związku formalnym, nie ma możliwości aby wyłącznie jedna strona podejmowała decyzję.

Wyjątkiem może okazać się sytuacja, kiedy nieruchomość tudzież inne dobra materialne zostały nabyte przed zawarciem małżeństwa, w takiej sytuacji są to nieruchomości i rzeczy wchodzące w skład majątku osobistego. Podobna zależność zastosowana jest, gdy między partnerami podpisana została rozdzielność majątkowa. Taki zapis spowoduje, że udzielenie pożyczki hipotecznej będzie możliwe biorąc pod uwagę standardową procedurę, czyli spełnienie warunków takich jak wystarczająca zdolność kredytowa oraz dobra historia spłacania dotychczas zaciągniętych rat, bez zadłużeń i nieterminowych płatności https://ekredyt24.com.pl/.

 

Kredyt gotówkowy w przypadku zawarcia małżeństwa - zgoda na kredyt

Wiele instytucji bankowych stosuje zabezpieczenia w postaci dodatkowych zgód wymaganych podczas zaciągania kredytu gotówkowego. Możesz się spodziewać, że w przypadku pożyczki wynoszącej więcej niż 20 000 zł oddział bankowy poprosi o udzielenie zgody współmałżonka, z którym dzielisz wspólnotę majątkową. Ta granica oczywiście różni się w zależności od konkretnego banku i sięga nawet do kilkuset tysięcy złotych.

--- Artykuł sponsorowany ---