ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Typy pap bitumicznych oraz ich właściwości

  • 19.03.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Typy pap bitumicznych oraz ich właściwości
Materiały bitumiczne określane jako papy funkcjonują w budownictwie od wielu dziesięcioleci i mimo rozwoju rozmaitych alternatyw wciąż nie tracą na popularności wśród fachowców i inwestorów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że liczni producenci nie przestają udoskonalać swoich receptur i technologii, zaś same wyroby stanowią wzór relacji między ceną a jakością. Głównym zastosowaniem pap bitumicznych od zarania są pokrycia dachowe, ze szczególnym uwzględnieniem dachów płaskich. Oprócz tego jednak chętnie używa się ich do tworzenia hydroizolacyjnych membran w przypadku fundamentów i różnego rodzaju ścian. Także remonty już istniejących powłok papowych stają się o wiele łatwiejsze, gdy sięgniemy po produkty bitumiczne.

Jakie papy są najlepsze?

Obecnie wśród materiałów tego pokroju możemy dokonać podstawowego rozróżnienia na papy starej oraz papy nowej generacji. Pierwsza grupa odznacza się użyciem standardowej mieszanki asfaltowej opartej o warstwę kartonu, który następnie z dwóch stron jest obłożony bitumem. Oczywiście taka konstrukcja wiąże się z wieloma wadami na poziomie specyfikacji materiału. Starsza generacja pap jest na przykład bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz szybko traci giętkość w niskich temperaturach. Ponadto, badania żywotności wyrobu wykazują zwiększoną podatność tradycyjnych modeli na butwienie oraz pękanie. Dodatkowo stara generacja pap charakteryzuje się montażem na lepik, co oznacza, że oprócz samej papy do ułożenia pokrycia potrzebujemy płynnej asfaltowej masy, która będzie w stanie przytwierdzić powłokę do podłoża.

Papa bitumiczna nowej generacji – druga grupa, na którą zwrócimy uwagę – stanowi owoc znacznie ulepszonej technologii produkcji oraz wyjścia naprzeciw potrzebom fachowców. To obecnie najlepszy typ pap, jakie można dostać w hurtowniach budowlanych i marketach. Dzięki zmodyfikowanej syntetycznymi kauczukami strukturze masy asfaltowej materiał pozostaje elastyczny i odporny na pęknięcia także w skrajnych temperaturach, rzędu -20. stopni Celsjusza. Co więcej unikalna konsystencja i gęstość papy utrzymują się nawet, gdy nagrzeje się ona do 120. stopni! Osnową masy bitumicznej są tutaj przeważnie włókniny poliestrowe oraz welony szklane. Również montaż papy modyfikowanej nie nastręcza budowlańcom trudności – wyeliminowano bowiem konieczność używania lepiku, a każda warstwa mocowana jest, albo mechanicznie, albo przy pomocy palnika na gorące powietrze. Takie usprawnienie odbija się pozytywnie na czasie pracy oraz łatwości układania, za co z pewnością podziękują wam zatrudnieni fachowcy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: