Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Lekarz rodzinny – jak wybrać? Wskazówek udzielają Orły Medycyny

  • 06.08.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lekarz rodzinny – jak wybrać? Wskazówek udzielają Orły Medycyny

Przeziębienie, grypa, nietypowy kaszel lub katar to dolegliwości, które mogą nas skłonić do szybkiego wyboru lekarza. Wrocław, Katowice, czy Sosnowiec – kryteria doboru, które powinniśmy wziąć pod uwagę są podobne. I niekoniecznie należy się kierować ceną za wizytę (w przypadku przychodni prywatnych) lub rekomendacją recepcjonistki (w placówkach państwowych).

Zakres działań lekarza

Czym zajmuje się lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, potocznie nazywany rodzinnym? Do jego zadań należy realizowanie oraz planowanie opieki lekarskiej nad pacjentem w przychodni, jak i w domu. Koordynuje też realizację świadczeń z tytułu opieki zdrowotnej – np. skierowania na badania oraz do specjalistów, jeśli jest taka konieczność może nas wysłać do przychodni w Łodzi czy Krakowie. Lekarz pierwszego kontaktu ściśle współpracuje z pielęgniarkami, położnymi oraz innymi lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Co może powiedzieć lekarz?

W związku ze swoimi zadaniami, dobry lekarz poinformuje nas o działaniach profilaktycznych dla naszego organizmu, mających zachować nasz obecny stan zdrowia w jak najlepszej kondycji lub uleczyć go z dręczących nas chorób. Do lekarza pierwszego kontaktu należy również usprawnienie kondycji naszego ciała, poprzez zlecanie odpowiedniej rehabilitacji lub wydanie przedmiotów ortopedycznych lub pomocniczych (ułatwiających poruszanie się, jak np. kule ortopedyczne czy wózki inwalidzkie). Pacjent z każdej wizyty powinien wyjść dokładnie poinformowany o tym jaki jest jego obecny stan zdrowia, co może zmienić w swoim stylu życia by był lepszy, o konieczności wykonania dodatkowych badań lub konsultacji oraz metodach leczenia w przypadku choroby.

Dokonujemy zmiany lekarza

Możesz być niezadowolony z obecnego lekarza lub zmieniłeś miejsce zamieszkania i szukasz nowego. Pamiętaj, że poprzez NFZ zmiana lekarza POZ przysługuje Ci tylko dwa razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna będzie kosztowała nas 80 zł, tylko jeśli dokonamy jej na własne życzenie (nie jest to przypadek losowy, niezależny od pacjenta). W przypadku poszukiwania lekarza rodzinnego najlepiej kierować się opiniami innych. Plebiscyt Orły Medycyny bierze pod uwagę oceny najliczniejszej grupy – internautów. Co roku specjalnie opracowany algorytm wyszukuje w sieci wszystkie punkty, gwiazdki, oceny (np. z Google Maps, Zumi i wielu innych), by wybrać najlepszych. W ramach konkursu Orły znaleźć można nie tylko wspaniałych lekarzy, ale również swojego Orła Kształcenia, wybierając najlepszy kurs jazdy czy Orła Handlu z najrzetelniejszymi sklepami w Poznaniu, Krakowie czy Rzeszowie.


 

--- Artykuł sponsorowany ---