Dotacja dla kościoła w Denkowie

  • 24.07.2012, 14:22
  • REDAKCJA O.TV
Dotacja dla kościoła w Denkowie

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 23 lipca, odbyła się sesja Rady Miasta. Podczas wakacyjnego posiedzenia radni podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na renowację zabytkowego kościoła w Denkowie. Kościół pochodzi z XVIII w. i konieczne jest przeprowadzenie prac, które pozwolą mu przetrwać w dobrym stanie kolejne lata.
W poniedziałek, 23 lipca, odbyła się sesja Rady Miasta. Podczas wakacyjnego posiedzenia radni podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na renowację zabytkowego kościoła w Denkowie. Kościół pochodzi z XVIII wieku i konieczne jest przeprowadzenie prac, które pozwolą mu przetrwać w dobrym stanie kolejne lata.
Pierwszy, drewniany kościół pw. św. Stanisława został ufundowany w 1581 roku przez Stanisława i Kaliksta Michowskich. Uposażenie kościoła potwierdził w 1612 roku Stanisław Tarnowski, jeden z kolejnych właścicieli Denkowa. W okresie reformacji na początku  XVII w. z kościoła korzystali oprócz katolików także miejscowi kalwiniści. Przez pewien czas był więc świątynią ekumeniczną.
W roku 1663 miało miejsce przywrócenie dotychczasowego charakteru kościoła. Na pewien czas biskup krakowski Tomasz Oborski zmienił jego wezwanie na św. Trójcy – nietolerowanej przez protestantów. Pod koniec XVII w. drewniany kościół znajdował się w fatalnym stanie. W 1691 roku świątynię rozebrano i rozpoczęto budowę nowego murowanego kościoła w stylu barokowym. Budowę ukończono w 1702 roku. Fundatorami nowej świątyni byli Kacper i Anna Siemianowscy, dziedzice Bodzechowa. W 1741 roku miała miejsce konsekracja kościoła. W 1807 roku hrabia Jacek Małachowski ufundował dzwonnicę oraz zakrystię. W 1904 roku kościół odnowiono. Budowla została też w tym czasie przedłużona i dobudowano do niej dwie boczne kaplice pw. Przemienienia Pańskiegooraz pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
Od roku 1971 kościołem opiekują się księża Sercanie. W latach 90. XX w. rozebrano drewnianą plebanię z XIX w.
REDAKCJA O.TV

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 26.07.2012, 10:37
W materiale filmowym podano kwotę 10 tys, ale w tekscie została ona pominięta.
Gość
Gość 26.07.2012, 10:33
Jaką kwotę dotacji przyznano?

Pozostałe