Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

„Polska Przyszłości” (komentarz polityczny PO)

  • 21.09.2015, 13:05
  • Eligiusz Mich
„Polska Przyszłości” (komentarz polityczny PO)
Platforma nie obiecuje, że rozda 300 miliardów złotych i sprawi, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Zamiast tego, proponuje Polakom systemową reformę, której skutki będą odczuwalne w wielu dziedzinach.

„Polska Przyszłości” - tak właśnie nazywa się program gospodarczy Platformy Obywatelskiej zaprezentowany na ubiegłotygodniowej konwencji partii w Poznaniu. Zapowiadany i oczekiwany od kilku miesięcy ujrzał wreszcie światło dzienne wzbudzając, jak było do przewidzenia, skrajne opinie i oceny. Nie mogło być zresztą inaczej, bo przecież program rządzącej partii ogłaszany w przededniu wyborów stanowi doskonały materiał do komentowania. Szczególnie dla opozycyjnych ugrupowań, które w obiecały Polakom już właściwie wszystko.

Platforma nie obiecuje, że rozda 300 miliardów złotych i sprawi, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Zamiast tego, proponuje Polakom systemową reformę, której skutki będą odczuwalne w wielu dziedzinach. Likwidacja składek na ZUS i NFZ połączona z wprowadzeniem 10% stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających to zasadnicze założenie proponowanych zmian. W myśl reformy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wejdą w skład podatku dochodowego, a rozliczeniem zajmie się Ministerstwo Finansów. Pracodawca i pracownik nie bedą płacić tych składek przy obliczaniu wynagrodzenia. Efektem tej zmiany będzie wyeliminowanie umów śmieciowych, tak niekorzystnych dla pracowników i zapewnienie im z mocy prawa ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych. Obniżenie zaś stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających przełoży się na wzrost ich dochodów o ok. 5 tysięcy. Co więcej, koszt wprowadzenia w życie reformy będzie kosztował państwo, czyli podatników tylko ok. 10 miliardów, co w zestawieniu z setkami miliardów rozdawanych na prawo i lewo przez opozycyjne partie jest wydatkiem znikomym. W zamian za to reforma kompleksowo rozwiązuje wiele aktualnych problemów i w konsekwencji za niewielkie koszty daje Polakom to, co w wydaniu populistów ma kosztować setki miliardów publicznych pieniędzy.

PiS, SLD i PSL w kosztownych obietnicach poszły na całość, ignorując ekonomiczne zasady i hołdując skrajnemu, politycznemu populizmowi. Na tle tych w większości nierealnych, grożących zapaścią gospodarczą państwa obietnic, program PO różni się w sposób zasadniczy. Przede wszystkim Platforma prezentując swój program nie wzięła udziału w przedwyborczym wyścigu, czyli licytacji na obietnice. Ci, którzy liczyli na to, że PO pójdzie na całość i obieca Polakom jeszcze więcej, srogo się zawiedli. Program Platformy tym właśnie różni się od pozostałych partii, że proponuje zamiast rozdawnictwa publicznych pieniędzy, wprowadzenie systemu, którego wprowadzenie w życie spowoduje pozytywne zmiany w wielu obszarach polskiej gospodarki. Jak na polskie warunki to rewolucyjne zmiany, których wielu polityków, zwłaszcza opozycyjnych po prostu nie rozumie lub z ewidentnie koniunkturalnych względów udaje, że nie rozumie. Przyzwyczailiśmy się jednak w naszym kraju do tego, że często rozsądne, przemyślane i inteligentne rozwiązania są natychmiast zakrzyczane i kompromitowane w imię bieżącej walki o władzę. A przecież nie tylko o władzę tutaj chodzi, ale przede wszystkim o to, jaką będziemy mieć Polskę w przyszłości.

 Eligiusz Mich

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

                                                                             Powiatu ostrowieckiegoOstrowiec Św. 19.9.2015r. 

Eligiusz Mich
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 24.09.2015, 10:15
Matka tej suski o mało nie doprowadziła do upadku fabryki porcelany.Dobrze,że w porę ją wyrzucili,a porcelanę odebrali.Skończyła jako salowa.
Gość
Gość 24.09.2015, 09:56
Jeśli nie zmienimy przewodniczącego to PO nas
Gość
Gość 24.09.2015, 09:54
Pan Górniak ma klasę.Jak można w takim towarzystwie startować.Żenada.
Gość
Gość 24.09.2015, 09:13
Co też się porobiło.Kogo ten nasz szef wystawił.Masakra.
Gość
Gość 23.09.2015, 21:06
Wyścig świń do koryta się rozpoczął.Świnie jakie są każdy widzi i niech oceni je w dniu wyborów.
Gość
Gość 22.09.2015, 15:18
Dla zmiany nastrojow proponuje kolejny remont fontanny, lub to porownywalny koszt, odbudowac moze by tak w koncu poszkodowanym osuwiskiem garaze, bo to by moglo zaswidczyc ze zaczyna sie myslec o ludziach i ich problemach, poniekad wynikajacych z zaniedban samych wladz i zniechan prokuratury. Jak ciezko uderzyc sie we wlasna piers. Wstyd i zalosc patrzec na te Wsze wyscigi do koryta. Proponuje spoleczna akcje rozsypywania drobnych przed urzedem miasta i partyjnymi biurami jako fundusz uzdrowiena politykow i polityki. Bo np ludzie w/w poszkodowani osuwiskiem zostali gorzej potraktowani niz powodzianie , rolnicy po suszach i nawet zwierzeta w schronisku bo, zwierzeta dostaly fundusze pomocowe, a na poszkodowanych osuwiskiem naslano jedynie chycla.
Gość
Gość 22.09.2015, 12:26
Każdy inteligentny na swój sposób
Gość
Gość 22.09.2015, 12:01
Rozkwit i rozwój szczególnie widzę w naszym mieście i województwie. A zmiany obserwuję w Polsce od 25 lat i mam sporo spostrzeżeń także pozytywnych. Nie o Polsce w ruinie tu piszę, tylko o bzdurach wygadywanych przez ludzi, którzy nami rządzą. Ale o inteligencji świadczy także umiejętność czytania ze zrozumieniem a nie powtarzanie zasłyszanych w mediach tekstów. Ale to już świadczy o Twojej inteligencji.
Gość
Gość 22.09.2015, 10:07
Jeśli nie zuważyłeś zmian przez ostatnie 8 lat i widzisz Polskę w ruinie to nie najlepiej świadczy o twojej inteligencji.
Gość
Gość 22.09.2015, 09:43
Moją inteligencję obraża właśnie jednak to, że ktoś 8 lat rządzi i nie realizuje nic ze składanych obietnic, a w kolejnych kampaniach obiecuje kolejne głupoty składane "pod publiczkę". No ale każdy jak widać ma swój poziom inteligencji. Pozostaje mi więc tylko życzyć Ci szczęścia w wierze w kolejne "zielone wyspy" fundowane przez PO.
Gość
Gość 21.09.2015, 18:43
Inteligencję większości Polalow obrażają propozycje rozdania 300 miliardów Właśnie rozsądku i myślenia tu brakuje.
Gość
Gość 21.09.2015, 18:40
Każdy ma prawo chwalić swoje ugrupowanie. Inni tez sie chwała i trąbia jakie to mądre maja propozycje.
Gość
Gość 21.09.2015, 17:37
Panie Mich, proszę nie odwoływać się do "rozsądnych, przemyślanych i inteligentnych" rozwiązań. Obraża Pan w tym kontekście nie tylko te trzy pojęcia ale także ludzi, którzy korzystają z nich na co dzień.
Gość
Gość 21.09.2015, 17:05
PO dziękuję ale nie zagłosuję.
antyPiS
antyPiS 21.09.2015, 13:44
Jeśli nawet godząc się na tezę,że "Platforma nie obiecuje" nijak nie można jej wierzyć.Dwukrotnie w kampaniach wyborczych obiecywała coś czego nawet nie próbowała realizować po wygraniu wyborów.
Więc po co ta ściema,panie Mich ? Kto wam uwierzy po tylu zawodach wobec najwierniejszych wyborców? Chyba tylko pacjenci psychiatryków.
Gdy mowa o samym wybieraniu parlamentarzystów,to najbardziej demokratyczne i uczciwe są JOW-y.I nic poza tym.

Pozostałe