„Polska Przyszłości” (komentarz polityczny PO)

  • 21.09.2015, 13:05
  • Eligiusz Mich
„Polska Przyszłości” (komentarz polityczny PO)

Podziel się:

Oceń:

Platforma nie obiecuje, że rozda 300 miliardów złotych i sprawi, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Zamiast tego, proponuje Polakom systemową reformę, której skutki będą odczuwalne w wielu dziedzinach.

„Polska Przyszłości” - tak właśnie nazywa się program gospodarczy Platformy Obywatelskiej zaprezentowany na ubiegłotygodniowej konwencji partii w Poznaniu. Zapowiadany i oczekiwany od kilku miesięcy ujrzał wreszcie światło dzienne wzbudzając, jak było do przewidzenia, skrajne opinie i oceny. Nie mogło być zresztą inaczej, bo przecież program rządzącej partii ogłaszany w przededniu wyborów stanowi doskonały materiał do komentowania. Szczególnie dla opozycyjnych ugrupowań, które w obiecały Polakom już właściwie wszystko.

Platforma nie obiecuje, że rozda 300 miliardów złotych i sprawi, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Zamiast tego, proponuje Polakom systemową reformę, której skutki będą odczuwalne w wielu dziedzinach. Likwidacja składek na ZUS i NFZ połączona z wprowadzeniem 10% stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających to zasadnicze założenie proponowanych zmian. W myśl reformy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wejdą w skład podatku dochodowego, a rozliczeniem zajmie się Ministerstwo Finansów. Pracodawca i pracownik nie bedą płacić tych składek przy obliczaniu wynagrodzenia. Efektem tej zmiany będzie wyeliminowanie umów śmieciowych, tak niekorzystnych dla pracowników i zapewnienie im z mocy prawa ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych. Obniżenie zaś stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających przełoży się na wzrost ich dochodów o ok. 5 tysięcy. Co więcej, koszt wprowadzenia w życie reformy będzie kosztował państwo, czyli podatników tylko ok. 10 miliardów, co w zestawieniu z setkami miliardów rozdawanych na prawo i lewo przez opozycyjne partie jest wydatkiem znikomym. W zamian za to reforma kompleksowo rozwiązuje wiele aktualnych problemów i w konsekwencji za niewielkie koszty daje Polakom to, co w wydaniu populistów ma kosztować setki miliardów publicznych pieniędzy.

PiS, SLD i PSL w kosztownych obietnicach poszły na całość, ignorując ekonomiczne zasady i hołdując skrajnemu, politycznemu populizmowi. Na tle tych w większości nierealnych, grożących zapaścią gospodarczą państwa obietnic, program PO różni się w sposób zasadniczy. Przede wszystkim Platforma prezentując swój program nie wzięła udziału w przedwyborczym wyścigu, czyli licytacji na obietnice. Ci, którzy liczyli na to, że PO pójdzie na całość i obieca Polakom jeszcze więcej, srogo się zawiedli. Program Platformy tym właśnie różni się od pozostałych partii, że proponuje zamiast rozdawnictwa publicznych pieniędzy, wprowadzenie systemu, którego wprowadzenie w życie spowoduje pozytywne zmiany w wielu obszarach polskiej gospodarki. Jak na polskie warunki to rewolucyjne zmiany, których wielu polityków, zwłaszcza opozycyjnych po prostu nie rozumie lub z ewidentnie koniunkturalnych względów udaje, że nie rozumie. Przyzwyczailiśmy się jednak w naszym kraju do tego, że często rozsądne, przemyślane i inteligentne rozwiązania są natychmiast zakrzyczane i kompromitowane w imię bieżącej walki o władzę. A przecież nie tylko o władzę tutaj chodzi, ale przede wszystkim o to, jaką będziemy mieć Polskę w przyszłości.

 Eligiusz Mich

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

                                                                             Powiatu ostrowieckiegoOstrowiec Św. 19.9.2015r. 

Eligiusz Mich

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 24.09.2015, 10:15
Matka tej suski o mało nie doprowadziła do upadku fabryki porcelany.Dobrze,że w porę ją wyrzucili,a porcelanę odebrali.Skończyła jako salowa.
Gość
Gość 24.09.2015, 09:56
Jeśli nie zmienimy przewodniczącego to PO nas
Gość
Gość 24.09.2015, 09:54
Pan Górniak ma klasę.Jak można w takim towarzystwie startować.Żenada.
Gość
Gość 24.09.2015, 09:13
Co też się porobiło.Kogo ten nasz szef wystawił.Masakra.
Gość
Gość 23.09.2015, 21:06
Wyścig świń do koryta się rozpoczął.Świnie jakie są każdy widzi i niech oceni je w dniu wyborów.
Gość
Gość 22.09.2015, 15:18
Dla zmiany nastrojow proponuje kolejny remont fontanny, lub to porownywalny koszt, odbudowac moze by tak w koncu poszkodowanym osuwiskiem garaze, bo to by moglo zaswidczyc ze zaczyna sie myslec o ludziach i ich problemach, poniekad wynikajacych z zaniedban samych wladz i zniechan prokuratury. Jak ciezko uderzyc sie we wlasna piers. Wstyd i zalosc patrzec na te Wsze wyscigi do koryta. Proponuje spoleczna akcje rozsypywania drobnych przed urzedem miasta i partyjnymi biurami jako fundusz uzdrowiena politykow i polityki. Bo np ludzie w/w poszkodowani osuwiskiem zostali gorzej potraktowani niz powodzianie , rolnicy po suszach i nawet zwierzeta w schronisku bo, zwierzeta dostaly fundusze pomocowe, a na poszkodowanych osuwiskiem naslano jedynie chycla.
Gość
Gość 22.09.2015, 12:26
Każdy inteligentny na swój sposób
Gość
Gość 22.09.2015, 12:01
Rozkwit i rozwój szczególnie widzę w naszym mieście i województwie. A zmiany obserwuję w Polsce od 25 lat i mam sporo spostrzeżeń także pozytywnych. Nie o Polsce w ruinie tu piszę, tylko o bzdurach wygadywanych przez ludzi, którzy nami rządzą. Ale o inteligencji świadczy także umiejętność czytania ze zrozumieniem a nie powtarzanie zasłyszanych w mediach tekstów. Ale to już świadczy o Twojej inteligencji.
Gość
Gość 22.09.2015, 10:07
Jeśli nie zuważyłeś zmian przez ostatnie 8 lat i widzisz Polskę w ruinie to nie najlepiej świadczy o twojej inteligencji.
Gość
Gość 22.09.2015, 09:43
Moją inteligencję obraża właśnie jednak to, że ktoś 8 lat rządzi i nie realizuje nic ze składanych obietnic, a w kolejnych kampaniach obiecuje kolejne głupoty składane "pod publiczkę". No ale każdy jak widać ma swój poziom inteligencji. Pozostaje mi więc tylko życzyć Ci szczęścia w wierze w kolejne "zielone wyspy" fundowane przez PO.
Gość
Gość 21.09.2015, 18:43
Inteligencję większości Polalow obrażają propozycje rozdania 300 miliardów Właśnie rozsądku i myślenia tu brakuje.
Gość
Gość 21.09.2015, 18:40
Każdy ma prawo chwalić swoje ugrupowanie. Inni tez sie chwała i trąbia jakie to mądre maja propozycje.
Gość
Gość 21.09.2015, 17:37
Panie Mich, proszę nie odwoływać się do "rozsądnych, przemyślanych i inteligentnych" rozwiązań. Obraża Pan w tym kontekście nie tylko te trzy pojęcia ale także ludzi, którzy korzystają z nich na co dzień.
Gość
Gość 21.09.2015, 17:05
PO dziękuję ale nie zagłosuję.
antyPiS
antyPiS 21.09.2015, 13:44
Jeśli nawet godząc się na tezę,że "Platforma nie obiecuje" nijak nie można jej wierzyć.Dwukrotnie w kampaniach wyborczych obiecywała coś czego nawet nie próbowała realizować po wygraniu wyborów.
Więc po co ta ściema,panie Mich ? Kto wam uwierzy po tylu zawodach wobec najwierniejszych wyborców? Chyba tylko pacjenci psychiatryków.
Gdy mowa o samym wybieraniu parlamentarzystów,to najbardziej demokratyczne i uczciwe są JOW-y.I nic poza tym.

Pozostałe