Pożary sadzy groźne w skutkach

  • 12.01.2022, 12:38
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Nieprawidłowe korzystanie z pieców i systemów ogrzewania, często prowadzi do odkładania się w przewodach kominowych sadzy. Ta może okazać się niebezpieczna, gdy zacznie się palić. Od początku sezonu grzewczego świętokrzyscy strażacy interweniowali w tego typu pożarach ok 200 razy. Takie przypadki zdarzyły się również na terenie powiatu ostrowieckiego.

Jeśli chodzi o powiat ostrowiecki, to w tym sezonie grzewczym odnotowaliśmy  18 pożarów sadzy. W zeszłym roku mieliśmy tych pożarów aż 37, a dwa lata temu było ich 27. Jak widać ilość nie odbiega od pozostałych lat.

- mówi mł. bryg. Barbara Majdak, oficer prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Głównym grzechem każdego właściciela instalacji kominowych jest lenistwo. Wystarczy trochę wysiłku aby uchronić się przed konsekwencjami.

Do tych pożarów dochodzi najczęściej w wyniku nagromadzenia dużej ilości sadzy w przewodzie kominowej, co nie jest niczym niezwykłym. Natomiast warto dokonać przeglądu tych instalacji raz na kwartał. Szczególnie w przypadku pieców zasilanych paliwem stałym.

- dodaje mł. bryg. Barbara Majdak, oficer prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Warto pamiętać, aby chociaż raz w roku do domu zaprosić kominiarza. Jeśli już dojdzie do pożaru sadzy, należy przede wszystkim powiadomić o tym straż pożarną, ale warto również przeciwdziałać kolejnym szkodom jakie taki pożar może wyrządzić. Mowa o tym aby przede wszystkim wygasić nasz piec. Pożary tego typu zdarzają się najczęściej zimą. Dodatkowo mokre drewno, płyty wiórowe, śmieci i odpady, szczególnie te z tworzyw sztucznych spalane w piecach może znacznie zwiększyć odkładnia się sadzy w przewodach kominowych. [ZOBACZ WIDEO]

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe