Trwają egzaminy zawodowe

  • 11.01.2022, 13:15
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W szkołach branżowych i zawodowych pierwszy semestr nauki w IV klasie kończy się egzaminem zawodowym. Ten rozpoczął się 10 stycznia, w pierwszy dzień po powrocie młodzieży do nauki stacjonarnej. Po okresie świątecznym i lekcjach zdalnych.

Egzaminy składają się z dwóch części: teorii i praktyki. Szkoła została odpowiednio przygotowana, egzamin pisemny odbywać będzie się na auli, natomiast praktyka w poszczególnych klasach.

- mówi Tomasz Łodej, dyrektor Zespołu Szkół nr III w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To już drugi rok szkolny, w który następuje dezorganizacja zajęć stacjonarnych, co bez wątpienia ma wpływ na przedegzaminacyjny stres. W znacznej mierze przygotowanie zależy od samych zdających. Egzamin zawodowy wymaga dobrej znajomości teorii i sumiennego przygotowania praktycznego. Jeden błąd może zaważyć na wyniku końcowym.

Aby zdać maturę wystarczy 30% natomiast w przypadku egzaminu zawodowego jest to aż 75%. Więc wymaga to od młodego człowieka dobrego i właściwego przygotowania.

- dodaje Tomasz Łodej, dyrektor Zespołu Szkół nr III w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zdobycie kwalifikacji zawodowych dla uczniów jest równie ważne jak wynik egzaminu maturalnego. W ostrowieckim „THM-ie” egzamin zawodowy zdaje 160 uczniów. W „Ekonomiku” 85, w ‘Budowlance” 70. Najmniejsza grupa to uczniowie "Samochodówki", gdzie egzamin zdaje 49 osób.

Mam dziś drugi dzień sesji zimowej, w trzech kwalifikacjach zawodowych: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i technik usług fryzjerskich.

- mówi Marcin Sitarz, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W ostatnim czasie, położono duży nacisk na szkolnictw zawodowe, które ma być odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Wciąż brakuje specjalistów oraz wykonawców bardzo popularnych zawodów jak szewc, szklarz, tokarz. Sprawdzian wiedzy praktycznej i dobry wynik to przepustka do dobrej i popłatnej pracy. [ZOBACZ WIDEO]

 

 

 

 

 

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe