Powiat ostrowiecki z budżetem. Radni nie byli jednomyślni

  • 11.01.2022, 10:59 (aktualizacja 11.01.2022, 13:32)
  • Gabriela Soboń
Powiat ostrowiecki z budżetem.  Radni nie byli jednomyślni

Podziel się:

Oceń:

Dopiero za drugim podejściem został uchwalony budżet powiatu ostrowieckiego na 2022 rok. Za przyjęciem dokumentu określającego dochody i wydatki na rok bieżący wraz zakresem planowanych inwestycji było 15 radnych. Pięciu było przeciw, zaś na sesji nieobecnych było 3 radnych. 

Do dwóch razy sztuka 

Pierwotnie budżet powiatu ostrowieckiego na 2022 rok miał być przyjęty na ostatniej w ubiegłym roku sesji. Wówczas okazało się, że radni nie otrzymali uzasadnienia do tej uchwały. Z przyczyn proceduralnych, przy zgodzie wszystkich obecnych na sesji radnych, budżet został zdjęty z porządku obrad. Na sesji w dniu 30 grudnia ustalono, że radni ponownie pochylą się nad dokumentem na sesji wyznaczonej na 10 stycznia. 
W poniedziałek w systemie hybrydowym zabrała się Rada Powiatu Ostrowieckiego. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 15 radnych -  z klubu KWW Jarosława Górczyńskiego oraz radny niezależny. Przeciwko było 5 radnych z klubu PiS. 

Dokument zakłada, że dochody budżetu wynoszą190 mln złotych i są wyższe o 9 mln złotych niż w roku 2021. 
Dochody bieżące są mniejsze o 6 mln złotych. Wpływ na to ma mniejszy udział powiatu w podatkach od osób fizycznych, od osób prawnych, mniejsza subwencja oświatowa oraz subwencja ogólna. 
Dochody majątkowe większe są o ponad 15 mln złotych, niż w roku poprzednim.
Wydatki to ponad 193 mln złotych i są większe w porównaniu do roku ubiegłego o 1,3 mln złotych. 
Zaplanowano wzrost wydatków majątkowych o 14 mln złotych w stosunku do roku poprzedniego, do kwoty 36 mln złotych. Deficyt  budżetowy to kwota 2,7 mln złotych.  

Główne założenia finansowe ulegną zmianie, ponieważ w budżecie zostały ujęte tylko te dochody, które zostały przekazany do kasy starostwa. Na przestrzeni roku powinny wpływać środki na realizację projektów, finansowanych na przykład z budżetu państwa. 

Jakie inwestycje w 2022 roku?

Na zadania na drogach powiatowych, na nowe oraz rozpoczęte w roku minionym w budżecie zarezerwowane jest 23 mln 930 tysięcy złotych. Na liście inwestycji znalazły się między innymi prace na ulicach Samsonowicza oraz 11 Listopada w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rozbudowa drogi i budowa mostu w miejscowości Małe Jodło, w gminie Kunów. Budowa ścieżki rowerowej od ulicy Orlej do Nowej Dębowej Woli. Przebudowa 14 przejść dla pieszych, na łączną kwotę ponad 2,5 mln złotych. Zaplanowano rozpoczęcie rozbudowy stadionu lekkoatletycznego wraz z modernizacją dwóch hali sportowych za ponad 9 mln złotych. Będzie przebudowa pomieszczeń internatu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, kontynuacja budowy windy przy budynku starostwa, zakończenie termomodernizacji placówki w Małachowie oraz zakończenie budowy lądowiska na szpitalu. Z budżetu powiatu dofinansowany będzie zakup sprzętu dla poradni specjalistycznych za kwotą 100 tysięcy złotych. 
Na remonty dróg powiatowych powiat z własnych środków wygospodaruje ponad 9,3 mln złotych. W planach są modernizacje dróg: w Nowej Dębowej Woli, Podgórze- Wiktoryn oraz Waśniów- Momina. 
Utrzymany będzie lokalny transport zbiorowy, w planach jest utworzenie kolejnej klasy pierwszej w II LO im. Chreptowicza o specjalności cyberbezpieczeństwo oraz kontynuacja spotkań w ramach Akademii Pełnej Zdrowia.  

 

 

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe