Kaplica św. Katarzyny czeka na renowację

  • 24.11.2021, 14:38
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Kaplica św. Katarzyny w miejscowości Kurzacze .Najstarszą wolnostojąca w Polsce. Wzniesiona została w stylu gotyckim w pierwszej połowie XV wieku, z inicjatywy biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. To nie tylko zabytek czy punkt orientacyjny, ale przede wszystkim historia.

Na kapliczce znajduje się tablica upamiętniająca zwycięstwo oddziału pułkownika Karola Kality pseudonim „Rębajło” pod Lubienią. Choć na tablicy zapisano rok 1863, to historycy wiedzą, że chodzi o dzień 17 stycznia 1864 roku. Kaplica w Kurzaczach była miejscem wyjątkowym, kontaktowym dla partyzantów w czasie II wojny światowe. To właśnie tu zostawiano grypsy z informacjami. 500 lat istnienia tego obiektu widoczne jest przede wszystkim na ścianach budynku, dlatego Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski i samorząd Kunowa postanowili kapliczkę odrestaurować.

Prace nad zadaniem rozpoczeliśmy w zeszłym roku, znaleźliśmy projektanta, przygotowaliśmy dokumenty i projekt. Chcemy skorzystać z dostępnych aktualnie wielu możliwości dofinansowania. Na razie koszt całego przedsięwzięcia szacujemy na ok 200 tys. zł. Trwają konsultacje z konserwatorem zabytków. Mam nadzieje, że dzięki porozumieniu z Nadleśnictwem Ostrowiec Świętokrzyski, uda nam się wykonać remont kaplicy w 2023 roku. 

- mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Remont obejmie ściany kaplicy, odrestaurowane zostaną elementy historyczne, herb fundatora widniejący nad wejściem, tablica upamiętniająca walki powstańców i wnętrze z figurką patronki. Oczywiście wszystko zgodnie z dokumentacją. Lokalizacja kapliczki wpisuję się w szlak turystyczny, pieszo-rowerowy im. Witolda Gombrowicza i z pewnością uatrakcyjnia go. Dbałość nadleśnictwa o okoliczne lasy nastawiona jest także na dbałość o takie wyjątkowe miejsca. [ZOBACZ WIDEO]

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe