Dolina Świśliny to geologiczna perełka

  • 24.11.2021, 14:23 (aktualizacja 24.11.2021, 15:28)
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Na ponad trzykilometrowym odcinku, od zapory Wióry do obiektów dawnej fabryki papieru w Witulinie, znajdują się skarby geologiczne. To miejsce, gdzie naocznie można zobaczyć jak mógł wyglądać krajobraz doliny Świśliny 400 milionów lat temu. A skamieniałości zachowane w skałach są unikatowe na światową skalę.

Gmina Kunów na swoim terenie ma kilka takich miejsc, które przykuwają uwagę zarówno turystów jak i historyków. Niewątpliwą perełką, choć mało zananą, jest dolina rzeki Świśliny. To właśnie tam znajdują się unikatowe na skalę światową odkrywki geologiczne, datowane nawet na 400 milionów lat. Na długości około 3 i pół kilometra, na trasie od zapory Wióry w kierunku Witulina, można podziwiać różnorodną budowę geologiczną. Obok skał piaskowych występują tu skały węglanowe, dolomity. Zachwycają nie tylko ich budową geologiczną, ale kolorytem. Na wielu z nich można spotkać odciski zwierząt, które żyły na tym terenie w minionych epokach. 
Dolina Świśliny, która skrywa skarby geologiczne była inspiracją dla opracowania przewodnika turystycznego, w którym swoje miejsce obok geologii znalazły historia i przyroda. Wiele uwagi poświęcono w nim kamieniołom w Dołach Biskupich, które niegdyś należały do rodziny Gombrowiczów. To właśnie z kamienia słynęła ta okolica, a z surowa wydobywanego w Dołach Biskupich budowano nie tylko nagrobki, ale również gmachy użyteczności publicznej, kościoły, pałace.  
Przewodnik po ścieżce geoedukacyjnej to praca zbiorowa. W jego opracowaniu uczestniczyło kilkanaście osób z różnych instytucji. W tym lokalne Stowarzyszenie Witulin and Świśliną. Praca została napisana pod redakcją Anny Fijałkowskiej- Mader i Katarzyny Szadkowskiej z Państwowego Instytutu Geologicznego. 
We wtorek, 23 listopada odbyła się promocja wydawnictwa. Wiosną ścieżka edukacyjna zostanie oznaczona i uroczyście otwarta.   

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe