Dodatkowe pieniądze dla emerytów

  • 19.11.2021, 12:48 (aktualizacja 19.11.2021, 16:04)
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W listopadzie renciści i emerycie dostaną 14 emerytury.

W listopadzie kielecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeszcze wypłaci ponad 252 tysiące czternastych emerytur na kwotę blisko 299 mln zł. Blisko 160 tysięcy emerytów i rencistów z województwa świętokrzyskiego już otrzymało dodatkowe świadczenie.
"Czternastka" przysługuje osobom, które 31 października 2021 roku mają prawo do emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowego świadczenia nie otrzymają osoby, które mają zawieszone prawo do tych świadczeń.  

Dodatkowa emerytura będzie wsparciem przede wszystkim dla najuboższych emerytów. Pełną kwotę dostaną ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto, w tym również osoby, które ze względu na niski staż pracy otrzymują emerytury poniżej minimalnej kwoty. Pełna wysokość 14. emerytury to 1250,88 zł brutto, czyli ok. 1021 zł na rękę. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3 tys. zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura ma trafić do około 9 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 8 mln świadczeniobiorców. 

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe