W jaki sposób można zapobiec ulatnianiu się tlenku węgla?

  • 12.11.2021, 12:07 (aktualizacja 12.11.2021, 14:19)
  • Krzysztof Stawiarski
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Jest bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny. Czad co roku zabija kilkadziesiąt osób, a setki trafiają do szpitala. Tylko w minioną zimę doszło do 2756 zdarzeń z związanych tlenkiem węgla, w wyniku których 1187 osób zostało poszkodowanych, a 43 osoby poniosły śmierć. W wykryciu ulatniającego się czadu pomóc może specjalny czujnik.

Biorąc pod uwagę tylko powiat ostrowiecki: w sezonie grzewczym 2019/2020 doszło do 19 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, z czego poszkodowanych zostało pięć osób. Niestety, dane są coraz bardziej niepokojące, bo jeszcze w sezonie 2018/19 takich zdarzeń było tylko dziewięć. 

Czujnik tlenku węgla kosztuje do stu złotych. Należy pamiętać, żeby zamontować go minimum metr lub dwa od urządzenia grzewczego, a najlepiej w sypialni lub na korytarzu. Niezbędne jest również zapoznanie się instrukcją użytkowania. Aby zachęcić ludzi do zakupu czujników Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim rekomenduje akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Przedmiotem akcji jest również uświadamianie ludziom, że należy dbać o swoje urządzenia grzewcze oraz o przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe.

Ulatniający się tlenek węgla to również zasługa ludzi, którzy nie dbają o przewody wentylacyjne, a także o wentylacje w mieszkaniu. Pamiętajmy, żeby nie zatykać niczym kratek wentylacyjnych, wietrzyć mieszkanie i zapewnić stały dopływ tlenu do paleniska

Krzysztof Stawiarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe