BAŁTÓW | Odrolnienie gruntów szansą na wzrost zaludnienia

  • 18.10.2021, 14:01 (aktualizacja 18.10.2021, 15:09)
  • Krzysztof Stawiarski
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Gmina Bałtów słynie z atrakcji turystycznych. Jest również jedną z najmniej zaludnionych gmin w województwie świętokrzyskim. Samorządowcy liczą, że budowa domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych bez formalności, a także budowa jednokondygnacyjnych domków letniskowych do 70 metrów kwadratowych pomoże gminie awansować w rankingach o kilka, a nawet kilkanaście miejsc.

Jednym z priorytetów w strategii rozwoju gminy Bałtów jest odrolnienie niektórych terenów. Odrolnienia nie wymagają grunty powyżej czwartej klasy. 

- Gmina Bałtów jest gminą turystyczno-rolniczą, ale uwarunkowania rolniczo-glebowe są takie, że 50% gleb są glebami piątej i szóstej klasy, czyli nieopłacalna jest na nich produkcja rolnicza. Takie gleby znajdują się m.in. w miejscowościach Maksymilianów i Rudka, które cały czas uzbrajamy i będziemy budować tam wodociąg, aby mieszkańcy mogli się na tym terenie osiedlać

- mówi wójt gminy Bałtów, Hubert Żądło.   

Zachętą dla potencjalnych nowych inwestorów, którzy zdecydują osiedlić się w Bałtowie, są również inwestycje w infrastrukturę. Samorząd obecnie prowadzi budowę sieci wodno-kanalizacyjnych. Dzięki dofinansowaniom ze środków zewnętrznych udaje się budować i remontować drogi, otwierając Bałtów komunikacyjnie.  

Krzysztof Stawiarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe