W Bałtowie posadzą drzewa dla pszczół

  • 16.10.2021, 10:04
  • #CodziennieWieszWięcej
W Bałtowie posadzą drzewa dla pszczół Umowę odbiera wójt gminy Bałtów Hubert Żądło. Kielce 15.10.2021/fot. Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

15 października w Kielcach zostały podpisane umowy zawarte między samorządowcami a zarządem województwa, na realizację zadań w ramach projektu „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim”. W gronie gmin, które zgłosiły swój akces jest gmina Bałtów. Do programu zgłosiło się 57 gmin i 6 jednostek organizacyjnych podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego. Posadzonych ma zostać 1 598 sadzonek drzew miododajnych oraz ponad 3 056 krzewów.

 

 

Umowę podpisuje burmistrz Zawichostu. Kielce, 15.10.2021 rok / fot. Urząd Marszałkowski

Inicjatorem projektu, promującego bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie jest zarząd województwa świętokrzyskiego. 

– Nasz projekt cieszy się wielką popularnością. Jest to budujące, gdyż ochrona owadów zapylających rośliny jest bardzo istotna, zwłaszcza, że spada ich populacja.

– mówi marszałek Andrzej Bętkowski

Koszt zakupionych sadzonek to ponad 57 000 zł. Na sfinansowanie zadania przeznaczono 39 750 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz 26 500 zł dofinansowania pozyskanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 

Samorząd wspiera również świętokrzyskich pszczelarzy, aby ich rodziny pszczele zimą były bezpieczne i przetrwały mrozy.

– Program wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. To przekłada się na większą liczbą produktów ekologicznych, lepszej jakości żywność i zdrowie mieszkańców regionu. Dziękuje wszystkim, którzy angażują się w projekt

– mówi wicemarszałek Marek Bogusławski.

 

15 października umowy podpisali: Katarzyna Kondziołka – burmistrz Zawichostu, Dominik Łukasik – burmistrz Wodzisławia, Hubert Żądło – wójt Bałtowa, Marek Juszczyk – burmistrz Skalbmierza, Aleksandra Stachniak – dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Tadeusz Sikora – dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Mikołaj Getka-Kenig – dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Uroczyste podpisanie umów w ramach projektu  „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim”. Kielce, 15.10.2021 r/ fot. Urząd Marszałkowski

 

Województwo świętokrzyskie obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce.

Na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną posadzone: lipa drobnolistna (354 szt.), klon pospolity (332 szt.), klon tatarski (244 szt.), jarząb pospolity (228 szt.), ewodia aksamitna (137 szt.), jabłoń rajska (303 szt.), śnieguliczka biała (470 szt.), irga błyszcząca (1 556 szt.) oraz budleja dawida (1030 szt.).

 

Do głównych elementów Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także zasadzenie 3 mld drzew do 2030 roku.

 

#czystyBAŁTÓW

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe