Dla kogo i na co pieniądze z Unii?

  • 15.10.2021, 12:57 (aktualizacja 15.10.2021, 20:00)
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się konsultacje społeczne projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Spotkanie poprowadził Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach. Miało ono na celu wyjaśnienie, jakie są priorytety w podziale środków unijnych w kolejnych latach, na jakie zadania będą mogły być wykorzystane i kto będzie mógł z nich skorzystać.

Założenie jest takie, że do województwa świętokrzyskiego trafi 1 mld 403 mln euro. 

 

Ponad 1 mld euro zostanie przeznaczone na projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
120,8 mln euro ma być wykorzystane na efektywność energetyczną i w tym działaniu nadal będzie realizowana wymiana i modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne. W ramach działania „Zielona energia” nacisk zostanie położony na pozyskiwanie energii z powietrza, ziemi i wody. 

Kwotę 12 mln euro przewiduje się wydać na gospodarkę odpadami, w tym na instalacje do odzysku, budowę, rozbudowę i modernizację  Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz przygotowanie do recyklingu i upcyklingu materiałów, czyli ich twórcze wykorzystanie.
Na działania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zarezerwowane jest 352 mln euro
W tym na działanie „Poprawa dostępu do profilaktyki i rehabilitacji ułatwiającej powrót na rynek pracy” - 8,9 mln euro. Tu zostanie położony nacisk m.in. na rehabilitację mężczyzn po raku prostaty i chorych na schorzenia kardiologiczne.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział ostrowieccy parlamentarzyści PiS - poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, radna sejmiku - Magdalena Zieleń. Przedstawiciele lokalnego samorządu, w tym wicestarosta Andrzej Jabłoński, członek Zarządu Powiatu - Agnieszka Rogalińska, reprezentanci gmin oraz organizacji społecznych. 

Konsultacje w województwie świętokrzyskim potrwają do 12 listopada. Zbiorczy dokument z wnioskami ze spotkań w terenie, będzie gotowy na początku grudnia. 

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe