Vicus Ultimus gościł w Krzemionkach

  • 10.10.2021, 13:18
  • #CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Członkowie Stowarzyszenia "Vicus Ultimus", którzy między innymi opowiadają o tradycji armii późnego cesarstwa rzymskiego, pokazują rekonstrukcję stroju i uzbrojenia, a także rzemiosła z tamtego okresu goszczą w weekend na terenie Muzeum Historyczno-Archeologicznego i rezerwatu Krzemionki.

Odkąd po blisko 2-letniej przerwie znów można zwiedzać Muzeum w Krzemionkach ruch turystyczny zwiększył się. Od 19 lipca już ponad 9 tysięcy osób zwiedziło podziemną trasę turystyczną, wioskę neolityczną i obejrzało wystawę stałą. W docenionym przez UNESCO obiekcie wprowadzono udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, co znacznie zwiększyło dostępność instytucji.

15 maja byliśmy świadkami wydarzenia pod hasłem Krzemień i Żelazo. W  zrekonstruowanej osadzie neolitycznej odbył się szereg pokazów m.in  o życiu codziennym ludzi od epoki kamienia, oraz łucznictwa historycznego. W dniach 14-15 sierpnia na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki odbył się Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, Żelazo i Bursztyn.  Turyści mogli wówczas uczestniczyć w warsztatach, podziwiać ekspozycje  i wysłuchać koncertu muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu Spiritual Seasons z Ukrainy. Niezwykle widowiskowo zaprezentowały się  grupy Familia Gladiatoria Taurus z Czech oraz Bursztynowy Fire Show.

W ten weekend Krzemionki odwiedzili członkowie Stowarzyszenia "Vicus Ultimus", którzy zajmują się wspieraniem i propagowaniem inicjatyw kulturalnych związanych z szeroko pojętą kulturą antyczną. Współpracują między innymi ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego w ramach projektu „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, co wiąże się ze wspieraniem i organizacją przedsięwzięć edukacyjnych o znaczeniu lokalnym i ogólnopolskim.

Szczególnym zainteresowaniem "Vicus Ultimus" jest nawiązywanie do tradycji armii późnego cesarstwa rzymskiego, rekonstrukcja stroju i uzbrojenia, ale także rzemiosła z tego okresu. [ZOBACZ ZDJĘCIA].

Relacja wideo wkrótce.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe