Ochotnicy stawili się dziś na kieleckiej Bukówce [ZDJĘCIA]

  • 09.10.2021, 14:36
  • #CodziennieWieszWięcej
Ochotnicy stawili się dziś na kieleckiej Bukówce [ZDJĘCIA] zdj. ppor. Daniel Woś

Podziel się:

Oceń:

9 października w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło około 40 ochotników. Dziś rozpoczynają szkolenie podstawowe. Przed nimi 16 dni szkolenia poligonowego.

Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę już o godzinie 8:00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, pod opieką instruktorów z 10. ŚBOT rozpoczęli proces związany z rozpoczęciem służby. W pierwszej kolejności zostali przebadani na obecność wirusa SARS COV-2, by po sprawdzeniu wyników móc kontynuować proces wcielenia.

Dzień powołania jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność  fizyczną na  teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest 8 - dniowe szkolenie wyrównawcze. Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także w mniejszym stopniu bataliony 101 i 102.

Wśród powoływanych są uczniowie szkół średnich oraz studenci, są osoby na co dzień pracujące w różnych zawodach takich jak: operator wózków widłowych, kelnerka spawacz, ślusarz, technolog żywienia, urzędnik Kieleckiego Urzędu Miasta oraz pracownik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Mają różne pasje, pośród dzisiejszych ochotników jest Strażak OSP, siatkarz - grający w 3 lidze, zawodnik sportów walki z „Klubu Sandomierz”, rekonstruktor historyczny ze stowarzyszenia „Jodła” oraz pasjonat modelarstwa samolotowego. Pośród nowych żołnierzy jest również 8 pań, które stanowią ponad 20% kobiet służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

- Zawsze mnie interesowało Wojsko Polskie, do wstąpienia zmobilizowała mnie córka która uczy się w klasie mundurowej. Uważam że służba w wojsku to patriotyczny obowiązek. Możliwe że po ukończeniu liceum córka będzie służyła razem ze mną w WOT

- mówi szer. Sebastian Dyka, na co dzień pracownik sadownictwa. 

Zawsze chciałam służyć pomocą, pomagać innym – myślę że w mundurze będę bardzo długo

dodaje szer. Weronika Młodzińska, absolwentka profilu policyjnego ZDZ w Końskich.

- 10 Świętokrzyska Brygada OT swój potencjał opiera na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają ten rodzaj służby wojskowej

-  dodaje płk Piotr HAŁYS, dowódca 10. ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT rozpocznie szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem będzie przysięga, która odbędzie się 24 października w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostaje jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych pełni służbę ponad 30 tys. żołnierzy, natomiast 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej stanowi ponad 1600 terytorialsów.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

 

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe