Bezdomność to nie wyrok

  • 08.10.2021, 12:28
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W Ostrowcu Świętokrzyskim jest około 100 osób bezdomnych. Śpią w klatkach schodowych, pustostanach, piwnicach, kanałach. Gdy jest ciepło, na ławkach czy przystankach. Przyczyn bezdomności może być wiele. Rozpad rodziny, strata pracy, nałóg. Czasami błędy młodości, czasami złe decyzje (własne lub bliskich). Pan Andrzej dach nad głową stracił w wieku 50 lat. Dzięki determinacji, uporowi i pokonaniu nałogu, dziś wychodzi z życiowego zakrętu na prostą.

Jeśli ktoś myśli, że w XXI wieku nie ma problemu bezdomności, to jest w błędzie. Życie z zasiłku, darmowy, gorący posiłek, to szczyt marzeń dla niejednej osoby. Jeszcze trudniej robi się wtedy, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne. I tu pomoc z zewnątrz jest konieczna. Szeroki zakres wsparcia osoba bezdomna może uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Placówka pomaga przyznając zasiłki, ale ma do zaoferowania również wsparcie niepieniężne, np. bony na darmowe posiłki, odzież,

- Pomagamy osobom bezdomnym w umówieniu wizyty u lekarza. Towarzyszymy im na tych wizytach, a nawet dowozimy samochodem służbowym. Pomagamy również kompletować dokumentację medyczną, aby osoby chore ubiegały się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności, a później wiąże się to z uzyskaniem pomocy w postaci zasiłku 

- informuje Joanna Pietruszka, starszy specjalista pracy socjalnej w MOPS, w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Osoby bezdomnie, jeśli tylko wyrażają chęć współpracy, kierowane są do noclegowni czy schroniska. Mogą uczestniczyć w kursach nauki zawodu, podjąć pracę jako wolontariusz. Pan Andrzej wieku 50 lat został bezdomnym. Dziś mieszka w mieszkaniu chronionym. 

- Poszedłem po pomoc do MOPS-U. Skierowali mnie do noclegowni. Zapisałem się na terapię, rzuciłem nałóg. Zacząłem pracę jako wolontariusz w magazynie PKPS. Zaangażowałem się ruch Ostrowieckich Stowarzyszeń Lokalnych. 

- opowiada pan Andrzej.

Po bezdomności powrót do codziennego, lepszego życia nie jest łatwy. I nie każdemu udaje się. Wciąż największym problemem jest nadużywanie alkoholu, które uniemożliwia skorzystanie chociażby z noclegowni.  
Środowisko osób bezdomnych na bieżąco monitorowane jest przez służby. Miejsca, w których koczują odwiedzają patrole policji i Straży Miejskiej, w asyście pracowników socjalnych MOPS. 
Ale rozglądać się wokół powinni wszyscy, bo czasami ktoś tuż obok nas może potrzebować pomocy czy wsparcia. Wykluczenie społeczne jest najczęstszą przyczyną utraty wiary w lepsze jutro. 
W Polsce, coraz częściej bezdomności doświadczają młode osoby. Powodów tego zjawiska jest wiele. Uzależnienie, brak perspektyw, bunt, przedłużający się stan depresji, konflikt z rodzicami, załamanie. Nie ma jednak danych statystycznych pokazujących precyzyjnie skalę problemu, ani jego pełnej ogólnopolskiej diagnozy. Problem jest z  pewnością  złożony i wieloaspektowy. 

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe