Nowe zasady kontroli zwolnień lekarskich

  • 07.10.2021, 12:01
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Nowe zasady kontroli zwolnień lekarskich zaczęły obowiązywać częściowo już od 5 października 2021 roku, ale od nowego roku ZUS zyska nowe uprawnienia.

Od stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska nowe uprawnienia, które powinny mu ułatwić kontrolę L4 i weryfikację, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem. Dotychczas inspektorat wzywał chorego na badania lekarskie tylko listownie. Od 5 października ZUS zyskał nowe uprawnienia i teraz może wysłać e-maila lub zadzwonić. 
Jeżeli osoba, która jest na zwolnieniu, na przykład w tym czasie podjęła inną pracę lub wyjechała na wakacje, to ZUS ma prawo, po dokonaniu kontroli wstrzymać wypłatę należnego świadczenia. A w przypadku gdy zasiłek już został przelany na konto ubezpieczonego, zażądać natychmiastowego zwrotu pieniędzy.
W II półroczu 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 165 tysięcy kontroli osób na zwolnieniach. Wydano ponad 7 tysięcy decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłku chorobowego.
Po nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2022 roku pracownicy ZUS będą mogli uzyskać od operatorów komórkowych informacje, gdzie logował się telefon osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim lub sprawdzić w banku, w jakich miejscach chory używał karty płatniczej.

 

Gabriela Soboń

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 07.10.2021, 23:28
Hahaha. Nie wierzę, a jak dam kartę żonie, bo jestem na zwolnieniu, żeby zrobiła zakupy to co?
leonzawodowiec
leonzawodowiec 08.10.2021, 00:06
to może ich nie mieć za co zrobić hahaha, bo ci ZUS wyczyści konto

Pozostałe