“Gaudeamus igitur” w murach Politechniki Świętokrzyskiej

  • 06.10.2021, 20:58
  • #CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dziś (6 października) oficjalnie rozpoczął się nowy rok akademicki dla studentów i pracowników Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Politechnika Świętokrzyska nawiązuje do tradycji założonej przez Staszica w 1816 r. Szkoły Akademiczno-Górniczej, najstarszej uczelni technicznej na ziemiach polskich, mieszczącej się w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Dziś to jednak nowoczesna uczelnia, oferująca studia I, II i III stopnia. Kształci blisko 5,5 tysiąca studentów na 21 kierunkach, w 60 specjalnościach, w ramach 5 wydziałów. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych  i doktora habilitowanego nauk technicznych.

W środę, uroczyste posiedzenie Senatu uczelni rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Politechniki Świętokrzyskiej oraz wykonanie hymnu RP. Uczestnicy wysłuchali także pieśni “Gaudeamus igitur”, wykonanej przez chór akademicki.

Chór akademicki Politechniki Świętokrzyskiej/ zdj. Urząd Marszałkowski

Prof. Zbigniew Koruba, rektor uczelni witał grono profesorskie, studentów, polskich parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Głównego Urzędu Miar, przedstawicieli samorządów, rektorów zaprzyjaźnionych uczelni, podkreślając, że Politechnika jest przygotowana do przyjęcia studentów i prowadzenia w sposób bezpieczny, stacjonarnie, zajęć dydaktycznych. 

Inauguracja roku akademickiego, zaproszeni goście/fot. Urząd Marszałkowski

Profesor podkreślał, że sercem i sensem istnienia uczelni są studenci. Zapewniał o gotowości do niesienia pomocy w zdobywaniu kształcenia, rozwijaniu się. Politechnika chce także się rozwijać, stawiając na nowe specjalności i studia podyplomowe, kierunki międzywydziałowe, wspólne projekty naukowo-badawcze podejmowane m.in. z Głównym Urzędem Miar, cyfryzację uczelni, ale też wspieranie działalności klubów studenckich, aktywności sportowej, rozwijanie bazy lokalowej uczelni. Rektor przypomniał także o sukcesach świętokrzyskich żaków uczestniczących m.in. w konkursie “Student-Wynalazca”, czy w Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich. Wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych pracowników uczelni.

Uroczystą immatrykulację przedstawicieli studentów I roku kierunków uczelni i złożenie przez nich ślubowania prowadził prof. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich politechniki. Gratulacje  i nagrody z rąk władz uczelni odebrali także m.in. autorzy najlepszych prac dyplomowych.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku

Kierując życzenia z okazji nowego roku akademickiego, rektor Zbigniew Koruba mówił do studentów Politechniki Świętokrzyskiej:

– Bądźcie mądrzy, rozważni, tolerancyjni, otwarci na drugiego człowieka, walczcie o swoją przyszłość. Życzę wszystkim osiągnięcia sukcesów i pełnej satysfakcji z pracy, spełnienia marzeń. Życzę też pomyślności, zdrowia i uśmiechu, chęci do zdobywania i dzielenia się swoją wiedzą.

 

  Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i ludzie stoją

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i stoi

Brak opisu.

Brak opisu.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PŚ
07.10.2021, 11:29
MOJA UCZELNIA. POZDRAWIAM
student stąd
student stąd 06.10.2021, 22:13
Politechnika, UJK to u nas najlepsze i jedyne uczelnie na których można i warto studiować, reszta prywatnych nic nie daje a tylko liczy się kasa. Dobrze, że ta pseudo ostrowiecka się zamknęła, to poziom pracowników wzrośnie w mieście.
Smutna Jola
Smutna Jola 07.10.2021, 10:48
...a mnie jest smutno, że nie ma już szkoły biznesu, ale cóż biznesu w tym mieście nie ma. Wszystko się zwija :(
Tam kiedyś były niezłe imprezy, nawet jakieś juwenalia kiedyś zorganizowali ale to chyba z 10 lat temu. I Pan robił fajne spotkania o podróżach.

Pozostałe