Były proboszcz skazany prawomocnym wyrokiem. Jest oświadczenie Kurii

  • 28.09.2021, 15:29
  • #newsLOKALNA.TV
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu we wtorek (28 września) zapadł prawomocny wyrok w procesie księdza Józef G., byłego proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, a ostatnio proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim. 58-letni kapłan wykorzystywał seksualnie 12-letniego ministranta i nakłaniał go w późniejszych latach do fałszywych zeznań - tak uznał sąd pierwszej, a dziś także sąd drugiej instancji, wymierzając karę 3 lata pozbawienia wolności.

Przed sądem odwoławczym w charakterze oskarżyciela posiłkowego występowała przedstawicielka Państwowej Komisji ds Pedofilii, która poparła wniosek pokrzywdzonego i jego pełnomocnika, o utrzymanie w mocy wyroku z pierwszej instancji. Adwokaci oskarżonego domagali się uniewinnienia. Rozprawa odwoławcza odbywała się z wyłączeniem jawności. Sąd po wysłuchaniu argumentacji stron zmienił w części nieprawomocne orzeczenie, ale nie miało to wpływu na główny wymiar kary. Ksiądz Józef G został skazany prawomocnym wyrokiem na 3 lata pozbawienia wolności. Uzasadnienie ustne wyroku było niejawne.

Przypomnijmy: księdzu postawiono zarzut, że w latach 2005 - 2006 w tarnobrzeskiej parafii oskarżony w krótkich odstępach czasu dopuścił się wobec małoletniego poniżej 15. roku życia (…) co najmniej sześciokrotnie innej czynności seksualnej, polegającej na całowaniu go po całej twarzy, w szczególności w usta; poprzez dotykanie go przez ubranie po całym ciele, w tym jego narządów płciowych (...)”. Aktem oskarżenia czyn w całości został uznany przez sąd.

Drugi zarzut sięga okresu na przełomie czerwca i lipca 2019 roku. Jak uznał sąd, oskarżony „użył wobec pokrzywdzonego w tej sprawie groźby bezprawnej, polegającej na zapowiedzi pozbawienia go życia poprzez przejechanie go samochodem, celem wywarcia na niego wpływu, jako na świadka, zmierzającego do powstrzymania wymienionego do złożenia zgodnych z prawdą, obciążających oskarżonego zeznań w postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę”. Do przestępstwa doszło w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Za pierwszy czyn sąd skazał księdza na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Za czyn drugi skazał oskarżonego na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, orzekając karę łączną 3 lat pozbawienia wolności. 

28 września na stronie internetowej Diecezji Sandomierskiej ukazało się oświadczenie.

 

Komunikat Kurii Diecezjalnej:

W związku z prawomocnym wyrokiem wydanym dzisiaj przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu w następstwie zawiadomienia złożonego przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, wyrażamy głęboki smutek z powodu czynów popełnionych przez ks. Józefa G., za które przepraszamy. Podtrzymujemy zarazem wolę otoczenia opieką Osoby, która została przez niego pokrzywdzona.

W tej sprawie prowadzone jest jednocześnie postępowanie kanoniczne, przy czym wspomniany wyrok będzie miał znaczenie dla dalszych czynności procesowych.

Sandomierz, 28 września 2021

- ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik kurii

#newsLOKALNA.TV

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe