Żołnierskie ślubowanie. Kim są nowi „Terytorialsi”?

  • 25.09.2021, 21:56
  • #CodziennieWieszWięcej
Żołnierskie ślubowanie. Kim są nowi „Terytorialsi”? Przysięga na Placu Wolności w Kielcach. 25.09.2021 r./zdj. ppor. Daniel WOŚ

Podziel się:

Oceń:

„ Ja Żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” to słowa przysięgi wojskowej, które wypowiedziało niemal 100 ochotników z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość miała miejsce na Kieleckim Placu Wolności w sobotę (25 września). Większą część ochotników stanowili uczniowie szkół średnich oraz studenci uczestniczący w programie „Wakacje z WOT”.

Główną grupę przysięgających żołnierzy stanowili uczniowie szkół średnich oraz studenci uczestniczący w programie „Wakacje z WOT”, a pośród nich szer. Jakub Stachurka tegoroczny laureat nagrody „Nadzieja Kielc”. Wspólnie, ramię w ramię, na placu stanęło ponad 90 elewów kończących kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych .To pierwsza wspólna przysięga żołnierzy dwóch rodzajów Sił Zbrojnych RP w regionie świętokrzyskim.

Kim są nowi „Terytorialsi”? 

Zdecydowana większość to ludzie młodzi. Wśród przysięgających było blisko 25 % kobiet. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania ochotników, najliczniej reprezentowany jest powiat kielecki i sandomierski. Również wykonywane zawody i pasje są bardzo różnorodne. Wśród nowych żołnierzy mamy między innymi: psychologa, studentów, piłkarza Szkoły Mistrzostwa Sportowego, kierowcę zawodowego, politologów, pracowników administracji państwowej, farmaceutę oraz pielęgniarkę. Obecnie w szeregach świętokrzyskiej brygady WOT służy ponad 1600 żołnierzy.

Nasi żołnierz wywodzą się z różnych środowisk, różnych zawodów, mają swoje pasje zainteresowania i cenne kompetencje. Wszyscy w swojej różnorodności zawodów i umiejętności stanowią o sile i potencjale brygady. Łączy ich wiara w te same wartości, chęć życia w bezpiecznym kraju oraz chęć wsparcia swojej lokalnej społeczności

– dodaje płk Piotr Hałys, dowódca 10. ŚBOT.

„Terytorialsi” by stanąć na placu i wypowiedzieć słowa roty przysięgi, najpierw musieli ukończyć szkolenie podstawowe - tzw. „szesnastkę”. W czasie niełatwego szkolenia poznawali tajniki służby wojskowej. Szkolili się z posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii oraz taktyki. „Terytorialsi” nie rozstawali się ze swoim „GROTEM” przez ostatnie 16 dni. Było to elementem szkolenia nauki budowy i eksploatacji broni, a także bezpiecznej i  odpowiedzialnej obsługi karabinka MSBS „Grot”. W ostatni dzień szesnastki ich nabyte umiejętności zostały sprawdzone egzaminem praktycznym, który zdawali w terenie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów żołnierzy 10. ŚBOT.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.

 

 

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe