Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej kupi węzę

  • 23.09.2021, 14:54
  • Gabriela Soboń
Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej kupi węzę zdjęcie: Urząd Marszałkowski Kielce zdj. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego/ od lewej: Marek Jońca, Józef Misiura, Andrzej Bętkowski

Podziel się:

Oceń:

Pszczoły to bardzo ważny element ekosystemu. Wiedzą o tym pszczelarze, dla których hodowla pszczół to nie tylko sposób na życie, ale hobby i pasja. Miód i produkty pszczele mają doskonałe walory smakowe i odżywcze, są poszukiwane w kosmetologii.

Na terenie Powiatu Ostrowieckiego bardzo prężnie działa Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, liczące 140 pszczelarzy i 4500 rodzin pszczelich. Ich działalność produkcyjna ale i edukacyjna, została doceniona przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

– Zarząd województwa doskonale wie, jak ważne są pszczoły dla człowieka i w całym procesie uprawy roli. W tym celu realizowaliśmy projekt nasadzania krzewów i drzew miododajnych, teraz chcemy przystąpić do kolejnego etapu – poprawy dobrostanu i kondycji rodzin pszczelich, których mamy w województwie 59 tysięcy.

- ocenił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej otrzymało dotację w wysokości 7 868 zł na zakup dobrej jakości węzy pszczelej, niezbędnej do produkcji miodu. Węza to arkusz wosku z obustronnie wytłoczonymi dnami komórek pszczelich o wielkości dostosowanej do wymiarów ramki, jaką pszczelarz wykorzystuje w ulu. W imieniu ostrowieckich pszczelarzy umowę o dofinansowanie  podpisał 2 3 września w Kielcach,  Józef Misiura, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej.

 

Dofinansowanie na zakup dobrej jakości węzy pszczelej, wyprodukowanej z wosku pszczelego oraz rozdysponowanie jej wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane pasieki na terenie naszego województwa otrzymały trzy organizacje. 
Na realizację zadania pn. „Poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” samorząd województwa przeznaczył kwotę 100 000 zł.

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe