Radni sejmiku uchylili stanowisko "antyLGBT"

  • 22.09.2021, 18:08
  • #CodziennieWieszWięcej
 Radni sejmiku uchylili stanowisko "antyLGBT"

Podziel się:

Oceń:

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji uchylili tzw. uchwałę „antyLGBT”, przyjmując stanowisko „w sprawie poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania".

Nadzwyczajna sesja została zwołana w poniedziałek (21 września) przez przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia (PiS). W porządku obrad znalazły się dwa główne punkty. Pierwszy dotyczył informacji ws. stanowiska Komisji Europejskiej o wstrzymaniu wypłaty środków z programu REACT EU. 

Województwo świętokrzyskie to jeden z pięciu regionów, w którym przyjęto uchwałę antyLGBT. Komisja Europejska wystosowała na początku września list do władz tych regionów,  podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia" do dnia 14 września.

15 września Komisja Europejska samorządom, które przyjęły tzw. uchwały antyLGBT wstrzymała wypłatę pieniędzy z programu REACT EU. Tylko w  pierwszej transzy województwo świętokrzyskie miało otrzymać 16 mln euro.  

W drugim punkcie poniedziałkowych obrad radni  sejmiku rozpatrywali projekt uchwały przyjmującej stanowisko „w sprawie poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania". Przewidziano, że wraz z przyjęciem tego stanowiska, uchwała "antyLGBT" z czerwca 2019 roku straci moc.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 25 radnych, 3 radnych (z klubu Solidarnej Polski) wstrzymało się od głosu. Dwie osoby były nieobecne.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marian
Marian 23.09.2021, 11:06
Bardzo dobrze. Jak można było w woj. świętokrzyskim przyjąć taką uchwałę? W województwie, którego ludzie niejednokrotnie walczyli o wolność, równość, niepodległość, poszanowanie każdego człowieka. W ogóle jak można w kraju, który był wielokrotnie dotknięty wojnami, dyskryminowany, w nardzie który traktowano jak podludzi, innych traktować gorzej i wykluczać?!!! To jest nie pojęte!!! Jak nisko można upaść wykluczając innych, a siebie stawiając wyżej. Moi dziadkowie, którzy przeżyli I i 2 wojnę przewracają się w grobie. Inne wartości mi wpajali.

Pozostałe