Jest decyzja wojewody w sprawie obwodnicy Ostrowca

  • 10.09.2021, 18:11
  • Agnieszka Cybulska
Jest decyzja wojewody w sprawie obwodnicy Ostrowca grafika z www.gov.pl/web/gddkia/

Podziel się:

Oceń:

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz wydał decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycja jest realizowana od ubiegłego roku w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych - informuje Małgorzata Pawelec –Buras, Główny Specjalista Pion Dyrektora Oddziału Stanowisko ds. komunikacji Oddziału Kieleckiego GDDJiA.

 

 

Infografika dot. wydania decyzji ZRID dla obw. Ostrowca Świętokrzyskiego

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej otwiera drogę do rozpoczęcia procedury przekazania nieruchomości pod drogę, a w konsekwencji do rozpoczęcia robót budowlanych. Wraz z wydaniem decyzji ZRID grunty potrzebne pod jej realizację przechodzą na rzecz Skarbu Państwa, a procedurę szacowania wartości przejętych nieruchomości przeprowadzą biegli rzeczoznawcy pracujący na zlecenie Wojewody Świętokrzyskiego. Po wydaniu przez wojewodę decyzji administracyjnych GDDKiA wypłaci odszkodowania dotychczasowym właścicielom. 

Umowę na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 podpisaliśmy w lipcu 2020 roku. Inwestycję realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska (lider) i SP Sine Midas Stroy za 52,9 mln złotych. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. 

 

W ramach zadania wybudowany zostanie odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Pobiegnie ona nowym śladem, od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej DK stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu DK9 w istniejącą trasę. 

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego, który przejmie obwodnica. 

O dokończenie  „małej obwodnicy” Ostrowca Świętokrzyskiego od wielu lat zabiegali  zarówno samorządowcy, jak i  parlamentarzyści:  Marzena Okła-Drewnowicz z PO oraz  Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Jarosłąw Rusiecki z PiS. w lipcu ubiegłego roku deklaracje finalizacji tej inwestycji złożył minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk, który gościł w Ostrowcu.

 

ZOBACZ:  Podpisanie umowy na małą obwodnicę jeszcze w tym tygodniu

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe