Święto rolników w Bałtowie

  • 04.09.2021, 20:24
  • Gabriela Soboń
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rolnicy z gminy Bałtów uroczyście zakończyli prace polowe. Gminne święto plonów było okazją do podziękowań, gratulacji i zabawy.

Bałtowscy rolnicy swoje święto rozpoczęli mszą w kościele parafialnym w Bałtowie. Po niej korowód przeszedł na plac na pałacowym wzgórzu. W barwnym orszaku prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Sienna maszerowały poczty sztandarowe, Koła Gospodyń Wiejskich, a symbol rolniczego święta- bochen chleba był niesiony przez starostów dożynek: Monikę Kołodziejską i Artura Majewskiego. Wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa :

 

Bałtów, Maksymilianów, Michałów, Okół I i Okół II wraz z zespołem Okolanki, Rudka Bałtowska, Skarbka, Wólka Bałtowska, Wólka Bałtowska – Kolonia; Wycinka Ulów i Lemierze oraz KGW„Swojskie Babki” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. Specjalnie na okoliczność sobotniego święta, lokalna poetka- Ewa Pelagia Tobis, napisała wiersz „Bochen chleba”, który zaprezentowała przed uczestnikami imprezy. Tradycyjne ośpiewanie wińców zostało wykonane przez zespoły ludowe Biesiada i Bałtowianie.

 

Wójt gminy Bałtów Hubert Żądło powiedział, że dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt polskiej wsi.

Dzisiejsza wieś znacznie różni się od tej sprzed lat. Nasi rolnicy niczym nie ustępują tym z innych krajów. Powiększają areał uprawny, dosprzętowiają swoje gospodarstwa i rozwijają produkcję. Z powodzeniem korzystają z programów rządowych.

powiedział Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

 

W gminnych dożynkach, wspólnie z rolnikami z gminy Bałtów świętowali parlamentarzyści, starosta Marzena Dębniak, radni z gminy na czele z przewodniczącym Henrykiem Cichockim oraz wielu gości.   

Gabriela Soboń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe