Starachowice miastem dla młodzieży

  • 10.08.2021, 11:19
  • Krzysztof Stawiarski
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Według badań demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, profesora Piotra Szukalskiego w latach 1998-2019 w pięciu województwach liczba mieszkańców spadła przynajmniej o 5%. Wśród nich jest województwo świętokrzyskie.

Jedną z grup, która opuszcza małe miasta jest młodzież, która po wyjeździe na studia do większych ośrodków urbanistycznych nie wraca w rodzinne strony. Aby temu zapobiec gminna Starachowice w lipcu realizowała projekt „Miasta dla młodzieży”, w ramach którego do województwa świętokrzyskiego przybyli młodzi ludzie z Hiszpanii, Portugalii, Litwy i Grecji.

Zagraniczni goście podczas wizyty mieli okazje zwiedzić nie tylko Starachowice, ale i Kielce, gdzie spotkali się z marszałkiem województwa oraz przewodniczącym sejmiku województwa.

Rozmawialiśmy o polityce młodzieżowej jaką prowadzi miasto, ale i województwo świętokrzyskie. Wymieniamy się doświadczeniami, starając się szukać takich rozwiązań, które będziemy mogli zaszczepić na naszym gruncie

mówi prezydent Starachowic, Marek Materek

W ramach tego projektu i młodzież ze Starachowic wkrótce wyjedzie do innych państw Unii Europejskiej, aby pozyskiwać nowe pomysły dla miasta. Według prezydenta Starachowic, Marka Materka najważniejsze jest to, aby młodzi ludzie nie bali się mówić o tym, czego chcą w swoim mieście, w jaki sposób ma się ono zmieniać.

Dzięki temu, że realizujemy różnego rodzaju projekty, że realizujemy politykę młodzieżową wiemy na czym młodym ludziom zależy i staramy się odpowiadać na potrzeby, które są nam zgłaszane 

dodaje Marek Materek

Przed samorządami trudne zadanie zatrzymania młodych ludzi w miastach. Jeszcze trudniejsze jest zachęcenie do aktywności, która pozwoli na bieżąco odpowiadać na potrzeby. Młodzi ludzie są napędem dla kultury, sportu, turystyki i przyszłością gospodarczą. 

Krzysztof Stawiarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe