Oddaj krew w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przyjdź w niedzielę na Rynek

  • 30.07.2021, 08:00
  • #CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci organizuje uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W niedzielę odbędą się akcje: „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” oraz „Żywy Znak Polski Walczącej”.

1 sierpnia w godzinach od 10:00 do 14:00 w Domu Parafialnym „Michael” przy ulicy Okólnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie przeprowadzona zbiórka krwi pod hasłem „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”.

Akcja  „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” w 2020 roku / zdj. Klaudia Cybulska

 

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (60 lat dawca pierwszorazowy!) , o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się  również  proporcje wzrostu i wagi ciała.

Przy oddawaniu 2 jednostek KKCz (podwójna erytroafereza) wymagalna jest waga przynajmniej 70 kg.

Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim

Jakie dokumenty należy przedstawić przy oddawaniu krwi?

W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest  okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). W przypadku posiadania dokumentu tożsamości bez numeru PESEL np. legitymacji ucznia lub studenta konieczne jest okazanie zaświadczenia lub innego dokumentu zawierającego wiarygodny numer PESEL. (Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające).Nie trzeba  mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba  znać swojej grupy krwi.

Jednorazowo pobiera się  450 ml.

 

Oprócz zbiórki krwi, na ostrowieckim Rynku już po raz siódmy zorganizowana zostanie akcja „Żywy Znak Polski Walczącej”. 

 

zdjęcie z archiwum LOKALNA.TV

 

W niedzielę od godziny 16:00 uczestnicy wydarzeń rocznicowych będą ustawiali się na płycie ostrowieckiego Rynku, tworząc  Żywy Znak Polski Walczącej. O 17:00, w Godzinie „W”, minutą ciszy zostanie oddana cześć walczącej Warszawie, a następnie wszyscy wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci zachęca wszystkich mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu i uczczeniu pamięci powstańców walczących o wolność Polski w 1944 roku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła LOKALNA.TV.

 

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe