Zarząd województwa zgłasza remont Alei 3 Maja do Polskiego Ładu

  • 21.07.2021, 16:15
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W środę Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podzielił się z mediami informacją na temat tych projektów, które złoży do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.  Wybór padł na: rewitalizację kolejki wąskotorowej Ponidzie, cyfryzację Urzędu Marszałkowskiego oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej w Ostrowcu Świętokrzyskim na odcinku od Al. 3 Maja  do skrzyżowania ulicy Radwana z Al. Jana Pawła II wraz z mostem na Kamiennej. 

Trzy ważne dla regionu przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 126 mln zł będą miały szansę na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął rekomendację projektów do Polskiego Ładu.

O szczegółach podczas briefingu prasowego poinformował marszałek Andrzej Bętkowski. W konferencji wzięli także udział radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Magdalena Zieleń oraz radny powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda .

 

Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim, 21.07.2021 r. (od lewej: marszałek Andrzej Bętkowski/, radna sejmiku Magdalena Zieleń, radny powiatowy Zbigniew Duda) / fot. Urząd Marszałkowski

 

Pierwszym projektem, który zostanie zgłoszony do Polskiego Ładu, będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyski wraz z rozbudową mostu na Kamiennej. Projekt posiada już opracowaną dokumentację projektową wraz z prawomocną decyzją ZRID, możliwe jest więc ogłoszenie przetargu na jego realizację. Szacunkowa wartość inwestycji bez wykupu gruntów wynosi 91, 5 mln zł.

 

– mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

 

Zadowolenia z tego faktu nie kryją radna Sejmiku Magdalena Zieleń i radny powiatowy Zbigniew Duda.

 – Bardzo dziękuję Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego za tę decyzję. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy od dawna czekali na tę inwestycję. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w 2023 roku mieszkańcy będą mogli się cieszyć z lepszej nawierzchni jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnej w mieście.

mówi radna Magdalena Zieleń.


Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie to inwestycja za ok 90 mln złotych może być gotowa już w 2023 roku.

Decyzja  Zarządu Województwa, że to właśnie droga 754 została zgłoszona do Programu Inwestycji Strategicznych cieszy prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego:

- W poniedziałek w Kielcach odbyłem bardzo dobre spotkanie z Marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, któremu z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuję. Wnioski ze spotkania były takie, że Ostrowiec Świętokrzyski jest najlepiej przygotowany do absorpcji tych środków finansowych. Mamy świetną dokumentację, mamy pozwolenie na budowę i projekt budowlany i myślę, że był to koronny argument dla Zarządu Województwa i Pana Marszałka aby zgłosić ostrowiecką drogę w tym programie. To bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców, choć będzie się wiązać z dużymi utrudnieniami w ruchu. Myślę jednak, że warto będzie to przeczekać i cieszyć się świetną infrastrukturą drogową w centrum miasta – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. - Chciałbym również podziękować wszystkim tym osobom, które nas wspierały i zabiegały o tę inwestycję. Mam tu na myśli Radnych Sejmiku, Powiatu, Miasta, osoby, które przygotowały dokumentację techniczną, parlamentarzystów, dziennikarzy, którzy rzetelnie informowali opinię publiczną i Zarząd Województwa, Pana Marka Bogusławskiego, Panią Renatę Janik, Pana Marka Jońcę, Pana Tomasza Jamkę na czele z Marszałkiem Andrzejem Bętkowskim.

 

Drugim przedsięwzięciem, które ma szansę na dofinansowanie w ramach programu Polski Ład, jest I etap rewitalizacji zabytkowej kolejki wąskotorowej „Ponidzie”, położonej na terenie gmin: Imielno, Jędrzejów, Kije i Pińczów. Szacunkowa wartość projektu wynosi 30 mln zł. W ramach projektu przewidziano remont szlaku kolejowego na długości ok. 28 km, remont hali napraw lokomotyw i wagonów na stacji w Jędrzejowie oraz modernizację taboru kolejowego.

 

Cyfryzacja usług publicznych województwa świętokrzyskiego to trzeci projekt, który zostanie zgłoszony do dofinansowania w ramach programu, jego szacowany koszt to 4 mln 970 tys. zł.

Zarząd Województwa liczy, że dofinansowanie z programu Polski Ład uda się uzyskać na wszystkie trzy zgłoszone projekty. W ramach pierwszej transzy do dyspozycji samorządów w całym kraju jest 20 mld złotych. Samorządy do końca lipca mogą złożyć po trzy wnioski: jeden bez kwotowego ograniczenia, drugi  na dofinansowanie  nie większe niż 30 mln złotych  i trzeci, którego wartość dofinansowania  nie może przekroczyć 5 mln złotych. Jeśli któryś z projektów w pierwszej edycji zostanie odrzucony to zarząd deklaruje, że zawnioskuje ponownie w kolejnych edycjach.
 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe