30 lat po śmierci pamięć o nim jest świeża i żywa

  • 21.07.2021, 14:13
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ksiądz Marcin Popiel był nie tylko duchownym ale także przyjacielem lokalnej społeczności. Do parafii w Szewnie przybył w 1946 roku i stał się organizatorem jej życia. Stworzył m. in. dom rekolekcyjny oraz aptekę z trudno dostępnymi w latach 80-tych lekami. O jego zasługach nie zapomniano. 22 lipca przypada 30 rocznica śmierci ks. Popiela.

Duszpasterstwo w parafii rozpocząłem rok temu i w międzyczasie zapoznałem się z postacią ks. Marcina Popiela. Jego postać urzekła mnie i postanowiłem na 30 rocznice jego śmierci zorganizować „Dni Księdza Marcina Popiela”. Wspólnie z mieszkańcami chce przypomnieć jego sylwetkę - wzór kapłana i człowieka, który poświęcił swoje życie na pomaganie bliźnim.

- mówi ks. Tomasz Cuber, proboszcz parafii św. Mikołaja w Szewnie.

„Dni Księdza Marcina Popiela” rozpoczną się 22 lipca i potrwają do 25 lipca.

Te dni rozpoczniemy o 18:00 w czwartek, uroczystą mszą pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. W uroczystości udział wezmą również Księża Rodacy, kapłani którzy znali ks. Popiela i zaproszeni goście. Później przejdziemy pod jego grób, gdzie złożone zostaną zostaną kwiaty.

- dodaje ksiądz proboszcz Tomasz Cuber.

Natomiast w piątek o 18:00 mieszkańcy i zaproszeni na uroczystości goście ruszą „Śladami Ks. Marcina”.

Piątkowe wydarzenia rozpoczynamy na placu kościelnym od zwiedzani całego kompleksu: kościoła i wszystkich wikarówek. Natomiast później o godzinie 19:30 przeniesiemy się do sąsiedniej szkoły gdzie zorganizowany zostanie wieczór wspomnień, podczas którego przybliżone zostaną wydarzenia z życia ks. Popiela.

- mówi ksiądz proboszcz Tomasz Cuber.

Ponownie Szkołę w Szewnie będzie można odwiedzić w sobotę o godzinie 10:00. Tam odbędzie się sympozjum poświęcone ks. Marcinowi Popielowi. Równolegle najmłodsi będą rywalizowali w zawodach sportowych.

Od godziny 10:00 na Orliku w Szewnie odbędzie się turniej piłkarski o puchar wójta, natomiast ok godziny 15:00 na scenie przy kościele rozpocznie się piknik rodzinny połączony z występami dzieci i rodziców z naszego parafialnego przedszkola.

- informuje ksiądz proboszcz Tomasz Cuber.

Nie zabraknie również występów lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich a na zakończenie sobotnich wydarzeń wystąpi zespół „UFAM”. Koncertowo będzie również w niedzielę. We wnętrzu kościoła odbędzie się koncert muzyki organowej i kameralnej, po którym odprawiona zostanie uroczysta msza święta zakończona występem Orkiestry Dętej OSP z Kunowa.

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe