Czas na autobusy pachnące nowością

  • 20.07.2021, 14:59
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim potrzebuje zmian. Ulicami miasta jeżdżą autobusy, wysłużone, niektóre służą pasażerom od blisko dwóch dekad. W ubiegłym tygodniu ogłoszono pierwszy przetarg na zakup niskoemisyjnych autobusów w ramach projektu "Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim".

Posiadamy 42 autobusy, niestety wiele z nich jest już mocno wysłużonych. Średni wiek autobusów to ok 18 lat, ale mamy też kilka z lat 90-tych. Jest to uzależnione od rezerwy jaką musimy utrzymywać, aby w razie potrzeby zastąpić autobusy, które ulegną awarii.

- mówi Katarzyna Piętos, prokurent Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Cierpliwość może się opłacić. Zgodnie z zapowiedziami, do ostrowieckiego MZK zakupione mają być 23 autobusy, „pachnące nowością" - „EKO”.

Czekamy na rozstrzygnięcie pierwszego przetargu ogłoszonego w ostatnim czasie, którego celem jest zakup 9 nowych, niskoemisyjnych autobusów z silnikiem diesel'a. W kolejnym etapie projektu "Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim" zakupionych zostanie 6 autobusów hybrydowych, a dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w planie jest zakup 8 autobusów elektrycznych.

- dodaje Katarzyna Piętos.

Na zakupie nowych niskoemisyjnych autobusów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy.

Przed nami jest również swojego rodzaju duże przedsięwzięcie, czyli "Tydzień Transportu Ekologicznego", który przypada na wrzesień. W ramach tych działań będziemy zachęcać do skorzystania z miejskiego transportu, w zamian za zniesienie opłat za przejazd w tym okresie.

- mówi Katarzyna Piętos.

Warto zauważyć , ze z początkiem bieżącego roku zmienił się rozkłady jazdy. Autobusy MZK kursują nie tylko w granicach miasta ale jeżdżą również do pobliskich gmin.

Z początkiem stycznia MZK kursuje również do gminy Kunów, w ramach porozumienia międzygminnego.  Natomiast od czerwca na podobnych zasadach funkcjonują przejazdy do gminy Ćmielów. Mamy nadzieję, że kolejne gminy również zdecydują się przystąpić do tego porozumienia, ponieważ wiąże się to z wieloma korzyściami, np. korzystanie z tych środków unijnych, które pozyskamy w ramach realizowanego obecnie projektu.

- mówi Katarzyna Piętos.

Natomiast wraz z rozbudową nowej bazy ostrowickiego MZK i pojawieniem się ekologicznych autobusów, wprowadzony zostanie ujednolicony system informacji i biletowania dla pasażerów.

Chcemy wprowadzić zmiany w kwestii biletowania. Zostanie wprowadzony system karty miejskiej i nowoczesne tablice przystankowe z informacjami dotyczącymi przyjazdów i odjazdów autobusów. Planujemy je zamieścić w sześciu lokalizacjach. Wprowadzona zostanie również aplikacja moblina, która będzie przedstawiać całą siatkę połączeń z godzinami odjazdów i czasem oczekiwania na autobus.

-  mówi Katarzyna Piętos.

Na razie nie wiadomo jak nowe rozwiązania sprawdzą się w rzeczywistości oraz czy wpłyną np. na cenę biletów. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze niskoemisyjne autobusy powinny pojawić się na ostrowieckich ulicach we wrześniu przyszłego roku.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe