Krwi nie da się kupić - trzeba ją oddać

  • 09.06.2021, 15:52
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Przedłużająca się pandemia koronawirusa, obnażyła potrzeby służby zdrowia, bez wątpienia deficytem jest lek, którego nie można kupić - krew.

W okresie epidemii stacje krwiodawstwa początkowo były pozamykane. W miarę luzowania obostrzeń dostępność dla krwiodawców rosłą, ale takie działania nie zaspokoiły potrzeb. Każdy gest jest zatem warty zauważenia. W ostrowieckim szpitalu kolejna grupa uczniów oddawała krew, tym razem była to młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Młodzież doskonale wie i rozumie jakie są potrzeby w kwestii niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Oddając krew ratują czyjeś życie, są empatyczne dla osób ciepiącym. To już tradycja ponieważ krwiodawstwo jest propagowane w naszej szkole od ponad 40 lat, a my staramy się oddawać krew kilka razy w roku.

- mówi Magdalena Rafalska, nauczyciel CKZiU w Ostrowcu Świętokrzyskim.

O wartości krwi mówią również sami uczniowie, dla których krótkie ukłucie nie jest niczym strasznym w porównaniu do satysfakcji i świadomości, że ich krew może uratować komuś życie.

Krew może oddać każda osoba pomiędzy 18-65 rokiem życia, o wadze powyżej 50 kg. Jednorazowo pobiera się około 450 ml płynu. Według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach brakuje głównie zapasów grup A Rh-, 0 Rh+ i 0 Rh-, jednak każda oddana dawka krwi bez względu na jej rodzaj jest na wagę złota.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe