Wolontariat nie ma granic

  • 08.06.2021, 14:56
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Język angielski to współczesna łacina, język międzynarodowy, którym porozumieć możemy się w każdym zakątku naszego globu. Dlatego istotne jest aby jego naukę rozpocząć jak najwcześniej. Im człowiek młodszy tym łatwiej przyswaja wiedzę, ale z językiem należy się przede wszystkim zaprzyjaźnić. Pomoc w tej sprawie oferują wolontariusze biorący udział w programie Europejskiego Korpusu Solidarności i programie „Erasmus+”.

Celem i założeniem projektu jest propagowanie edukacji poza formalnej. postaw obywatelskich u wolontariuszy, dzieci i ich rodziców oraz otwartości na wielokulturowy świat.

- mówi Daria Suchodolska, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.

W ramach wolontariatu, gościmy u nas Nane z Gruzji i Marthe z Hiszpani., które codziennie pracują z naszymi dziećmi , towarzyszą im podczas wspólnych zabaw i aktywności, oczywiście rozmawiając z nim wyłącznie po angielsku.

- dodaje Jolanta Jeruzal, dyrektor Publicznego Przeszkola nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nana i Martha to wolontariuszki, które w przyszłości mają zamiar zostać nauczycielami. Jednak jak same mówią pierwszy kontakt z przedszkolami nie należał do łatwych.

Na początku było trudno, jednak z czasem dzieci zaczęły przełamywać barierę językową, po prostu wspólnie potrzebowaliśmy więcej pracy aby  nabrać odwagi. Myślę, że to podziałało bo sytuacja znacznie się poprawiała. Cały czas rozmawiamy z dziećmi, a one również zaczęły mówić do nas.

- mówi Nana.

Z językiem trzeba się osłuchać, więc wspólnie z przedszkolakami prowadzone są gry i zabawy po angielsku. Nie brakuje również sporej dawki aktywności fizycznej podczas śpiewania i tańczenia. Obie wolontariuszki podkreślają, że dzieci są bardzo dobrymi uczniami.

Tak, moim zdaniem są najlepsi. Cały czas próbują z nami rozmawiać, czasami po angielsku a czasami po polsku. To urocze, że starają się komunikować po mimo, że nie znają wszystkich słówek. 

- mówi Martha.

Trzeba podkreślić, że mówią naprawdę dużo po angielsku i sama jestem zaskoczona jak dobrze im to wychodzi.

- dodaje Nana.

Cała inicjatywa jest możliwa dzięki współpracy Przedszkola Publicznego nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim i Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, które aktualnie gości 26 wolontariuszy z krajów należących do Unii Europejskiej ale również spoza niej. Oprócz nauki języka, istotna jest również wymiana doświadczeń między wolontariuszami z różnych państw, poznawanie wielokulturowości narodów, tradycji, zwyczajów oraz wzbogacanie życia lokalnych społeczności ciekawymi inicjatywami podejmowanymi przez uczestników projektu.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe