Prezydent Górczyński uznany za niewinnego. Wyrok jest prawomocny

  • 31.05.2021, 12:30
  • #TwojeŹródłoInformacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dziś (31 maja) w Sądzie Okręgowym w Kielcach ogłoszony został wyrok w sprawie prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego.

W lipcu 2020 roku, prokuratura w Skarżysku-Kamiennej złożyła akt oskarżenie wobec prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego. Włodarzowi postawione zostały dwa zarzuty: pierwszy związany był z przekroczeniem uprawnień w związku z przeprowadzeniem w 2016 roku przetargów dotyczących gospodarowania odpadami, w sposób uniemożliwiający złożenie prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi i złożeniem fałszywego oświadczenia, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, to jest w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii, a przez to niezagwarantowania wymaganego prawem równego traktowania wszystkich oferentów oraz uczciwej konkurencji i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego i prywatnego.   

W tej sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków, korzystano z opinii biegłych z zakresu zamówień publicznych, dogłębne śledztwo pozwoliło na skierowanie aktu oskarżenia do sądu i rozpoczęcie procesu, który trwał od października. 

29 grudnia 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim ogłoszony został wyrok.

Sąd po rozpoznaniu sprawy Jarosława Górczyńskiego oskarżonego o przestępstwo a art. 231 par. 2 i inne Kodeksu karnego orzeka: 1/ oskarżonego uniewinnia od popełnienia czynu z art. 231 par. 2 i art. 233 par. 6 kk w związku z art. 233 par. 1 kk i w związku art. 11 par. 2 kk w związku z art. 12 par. 1 kk; 2/ oskarżonego uniewinnia od popełnienia czynu z art. 233 par. 6 kk w związku z art. 233 par. 1 kk; 3/ kosztami procesu obciąża się Skarb Państwa. Na podstawie art. 364 par. 2 Kodeksu postępowania karnego przytoczenie powodów wyroku nastąpi z wyłączeniem jawności w całości.

- Piotr Baraniak, sędzia Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Przypomnijmy, na wniosek obrony prezydenta Górczyńskiego proces został utajniony dlatego też nie poznaliśmy uzasadnienia wyroku.  Z decyzją sędziego Baraniak nie zgodził się prokurator prowadzący sprawę i złożył apelację. Prokuratura Rejonowa w Skarżysku Kamiennej złożyła apelację, podtrzymując, że prezydent Jarosław Górczyński dopuścił się nieprawidłowości i naruszeń w trakcie przetargu, które skutkowały decyzjami, że gmina straciła na wyborze oferty, że  znał jednego z oferentów i w związku z tym złożył fałszywe oświadczenie o łączących ich relacjach. Sprawa ponownie wróciła na wokandę 18 maja bieżącego roku jednak ogłoszenie wyroku odroczono na dzień 31 maja 2021 roku. 

Sąd Okręgowy w Kielcach podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tym samym prezydent Górczyński został uznany za niewinnego zarzucanych mu czynów. Wyrok jest prawomocny.

Teoretycznie istnieje możliwość wzniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia jakim jest kasacja do Sądu Najwyższego w Warszawie. 

informuje - Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach. 

Prokuratura ma 30 dni na wywiedzenie kasacji. 

 

#TwojeŹródłoInformacji

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
stały czytelnik.
stały czytelnik. 18.06.2021, 10:58
Tak to jest jak wszystko odbywa się u siebie w domu na swoim gruncie.Proces powinien odbyć się w Szczecinie lub Koszalinie albo na Śląsku.Na 100% po decyzji sędziów dostał by do odsiadki.a to się należało.Ale jeszcze będzie kasacja wyroku no i trzeba hotel w Ujeździe sprzedać albo jakiś dom lub grunty.
gość
gość 31.05.2021, 16:01
I gratulacje, bo się taki wyrok nalezał od samego początku

Pozostałe