Ćmielów o Romanie Szlachetce

  • 28.05.2021, 13:34
  • #LOKALNA.TV
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W ubiegłym roku Gmina Ćmielów obchodziła 515 lecie nadania praw miejskich, jednak ten jubileusz odbywał się w cieniu pandemii i władze gminy podjęły decyzję, że świętować będą w tym roku. Kolejnym elementem obchodów jest wystawa plenerowa.

Porcelanowe miasteczko tak nazywany jest Ćmielów, który ma bogatą historię związaną z produkcja porcelany, a historię tworzą wyjątkowi ludzie, artyści. Jednym z nich jest zmarły w  2012 roku Roman Szlachetka, ceramik, rzeźbiarz, malarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 
Prace Romana Szlachetki można było podziwiać na wielu wystawach w kraju i na świecie. Był jednym z nielicznych artystów, którzy zajmowali się litofanią. Przez wiele lat tworzył i pracował w ćmielowskich zakładach porcelany. 
Hołdem dla artysty i elementem obchodów 516-lecia nadania praw miejskich dla Ćmielowa było otwarcie wystawy plenerowej.  W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyła rodzina Romana Szlachetki, mama, siostry i córki. Najbliżsi opowiadali o artyście i jego twórczości. Zwieńczeniem wydarzenia była projekcja filmu krótkometrażowego o tytule „Roman”. 

Wystawę plenerową zlokalizowaną przy ćmielowskiej tężni solankowej można podziwiać przez najbliższe cztery tygodnie.


[Zobacz zdjęcia z oficjalnego otwarcia wystawy.]

#LOKALNA.TV

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zygmunt nie z Ostrowca
Zygmunt nie z Ostrowca 28.05.2021, 21:50
Można pobudzić do życia gminę szukałem informacji o Ćmielowie z lat 2000-2015 i nigdzie nic nie ma a teraz aż miło filmy, teksty, audycje, zdjęcia - tak się przecież buduje historie miast. Brawo.

Pozostałe