Będzie regulacja rzeki Modły

  • 11.05.2021, 11:45
  • #TwojeŹródłoInformacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego podpisali umowę na dofinansowanie projektu pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe m. Ostrowiec Świętokrzyski, gm. Ostrowiec Świętokrzyski oraz gm. Bodzechów w oparciu o regulację rzeki Modły z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach, jako polderu zalewowego do redukcji fali powodziowej.”

Podpisana umowa rozwiązuje wieloletni problem, z którym walczyli mieszkańcy Bodzechowa i Ostrowca. Na tych terenach przecież niejednokrotnie dochodziło do podtopień posesji. Popowodziowe straty liczono w setkach tysięcy złotych. Zabezpieczenie terenu poprzez przede wszystkim poprawę zdolności przepustowej Modły, i przywrócenie sprawności technicznej przepustów  to cześć zadań w planowanej inwestycji.
We wtorek 11 maja umowa w obecności prezesa Wód Polskich została podpisana. To pierwszy krok do dalszych działań. Choć warto wspomnieć, że już w ubiegłym roku,  w październiku rozpoczęto roboty budowlane polegające między innymi na wytyczeniu obiektów w terenie i wycince drzew w miejscach, w których wykonywane będą  przegrody.  Rozpoczęcie zasadniczych prac zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku, a całkowite zakończenie inwestycji to rok 2022. Do tego czasu wybudowane mają zostać 4 suche zbiorniki retencyjne z przegrodami piętrzącymi, skarpy mają zostać zabezpieczone.  przebudowane będą przepusty w miejscowości Mychów Klonia, a lewy wał Modły na terenie Ostrowca  zostanie podwyższony. powinno zakończyć problemy powodziowe. Te wszystkie zadania ujęto w projekcie.

Za grunty przejęte pod tą inwestycje  w ciągu dwóch lat na podstawie decyzji wojewody świętokrzyskiego wypłacono  lub złożono do depozytu sadowego odszkodowania na łączną kwotę ok. 580 tysięcy złotych. Podczas podpisywania umowy strony zgodnie deklarowały staranność i terminowość jej realizacji  

[ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO]

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ.

 

 

 

 

 

 

 

.

#TwojeŹródłoInformacji

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe