Oszustwo za oszustwem. Seniorzy tracą oszczędności życia

  • 10.05.2021, 09:32
  • #TwojeŹródłoInformacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Policjanci odnotowują coraz większą aktywność przestępców, którzy próbują oszukać seniorów. Mimo licznych apeli i akcji społecznych, osoby starsze tracą pieniądze. Jak nie dać się oszukać?

Blisko 90 tysięcy złotych straciła 78-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, gdyby nie czujność pracowników banku kwota mogłaby być zdecydowanie większa. Seniorka dała oszukać się metoda na „policjanta”. Do podobnej sytuacji doszło w ostatnim czasie  w powiecie skarżyskim. 92-latek przekazał przestępcom 41 tysięcy złotych. 

 Do seniora na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza z kieleckiej komendy. Zmanipulował rozmówcę wmawiając mu, że oszczędności trzymane w domu są w niebezpieczeństwie. Należy je przekazać do policyjnego depozytu. Senior dał wiarę przestępcy i przekazał mu 41 000 złotych.

mówi - asp. Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy KPP w Skarżysku-Kamiennej. 

Apele, akcje profilaktyczne, społeczne, komunikaty to wszystko ma uchronić seniorów przed oszustwami. Policjanci proszą o niebagatelizowanie sytuacji. Oszuści najczęściej losowo wybierają swoje ofiary.
Z apelem do osób młodych zwrócił się m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, nadinspektor Jarosław Kaleta
w treści czytamy - 

Informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Poinstruujcie najbliższych, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy. 

Jest kilka prostych zasad, o których należy pamiętać, aby nie dać się oszukać. 

  • gdy ktoś do ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,
  • nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
  • pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
  • jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,
  • w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał,
  • funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadomcie Policję dzwoniąc na numer 112.

 

Przeczytaj apel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. 

#TwojeŹródłoInformacji

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe